تبلیغات
شرکت زرین بافت کاشان

سایتها و وبلاگهای روستایی
  

دعای فرج

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً

سهروفيروزان - فلاورجان- اصفهان

سايتها و وبلاگهاي روستاي سهروفيروزان

شهرستان فلاورجان- استان اصفهان

http://sohrofirozan.blogfa.com/8t5gvuynbuye9bs1dp0x.jpg 

روستاي سهروفيروزان كه در گوشه اي از سرزمين باستاني ايران قراردارد به استناد منابع كمياب اما متقن، از قدمت و ديرينگي بسيار برخورداراست اگر چه در ديرينگي اين ديار شكي نيست اما به علل گوناگون وازجمله عدم دقت در ضبط حوادث و استفاده از گل و خشت در بناها به جزاشاراتي كوتاه چيز قابل توجهي دردسترس نيست.

z08e7brbke3tndf4rfb.jpg

دهستان سهروفيروزان در عرض جغرافيايي 31 درجه و 32 دقيقه تا 31درجه و 27 دقيقه و طول شرقي 51 درجه و 33 دقيقه تا 51 درجه و 30دقيقه قرار دارد.از شمال به كوه اجگر و زاينده رود،ازسمت جنوب به كوههاي اشترجان و قلعه بزي، ازسمت غرب به دهستان اشترجان و از شرقبه رودخانه زاينده رود منتهي مي شود.

4sr1843djp5vy1o6h8j.jpg

راه هاي متعددي اين دهستان را به شهرستان و استان اصفهان متصل مي كند كه مهمترين آنها از طريق اصفهان- فلاورجان- سهروفيروزان، به طول 28 كيلومتر و از طرق پيربكران به طول 24 كيلومتراست.

شغل بيشتر ساكنان دهستان كشاورزي است، محصولات اين ده : برنج،غلات،سيب زميني،پياز،هويج،كلم،زردآلو و به است.

9a7pmwxecn4wzi7b3r.jpg

دهستان سهروفیروزان ازتوابع لنجان سفلی،لااقل حدود یکهزارسال  قدمت تاریخی داردوده قرن پیش ،شهری بزرگ ومتمدن بوده که شهر فیروزان نام داشته ودر آن تاریخ مردی به نام الجایتو در این شهر با عظمت سلطنت می کرده تا اینکه در پایان دوره مغول تیمور لنگ گور کانی شهر اصفهان را به مدت  شش ماه محاصره وقتل عام و ویران می کند وشهر فیروزان هم از آسیب او مصون نمی ماند ساختمان های تاریخی بسیاری در این شهر ئر زیر خاک مدفون می باشد ودر دوره حکومت ظل سلطان در اصفهان در حدود  هفت خم خسروی پراز سکه های طلا در سهروفیروزان کشف شد که می گویند همه را ظل سلطان به تاراج برده به هر جهت در دوران ما نیز این دهستان به عنوان دهستان نمونه شناخته شده واز ویژگیهای آن اینکه دارای مردمی ادب پرور واهل ذوق می باشد .

ak9sc456xiet1jr5g4cj.jpg

از آثار تاریخی که از این شهر بر جای مانده پل تاریخی بابا محمود است که بر روی رودخانه زاینده رود احداث گردیده و همزمان با این پل مسجد تاریخی بابا محمود می باشد که در سال ششصد و نود هجری ساخته شده وهنوز پابرجاست وازآن بهره برداری می شود

(نقل ازکتاب زاینده رود و تاریخ اصفهان و ری)

79avx98odgkeo8ym7qbn.jpg

ضمناً آثار تاریخی و مذهبی دیگری وجود دارد که اسامی محلی آن را ذکر میکنم  از جمله: آرامگاه امامزاده شاه ابولقاسم ، آرامگاه بوش احمد،آرامگاه امامزاده تازه،کوشک(دژی است در ورودی شهر جهت کنترل ورود و خروج و محافظت از مردم) ، آرامگاه بابا محمود،عصری(عصاری ) که توسط افراد سود جو و خائن به فرهنگ و تاریخ سهرو فیروزان تخریب و کاملا نابود گردیده و متا سفانه سازمان میراث فرهنگی هم دست روی دست گذاشت و هیچگونه اقدامی نکرد،آثار  بجای مانده از پل تاریخی شیخ که قبل از پل بابا محمود برروی زاینده رود ساخته شده ،شیر های سنگی و سنگ قبرهایی با قدمت چند صد ساله که متا سفانه توسط افراد سود جو و فرصت طلب در سال های اخیر به سرقت رفته است .

 t72l8mw0e5bti0jcmuma.jpg

حاج میرزا حسن جابر انصاری در كتاب تاریخ اصفهان وری می نویسد: « ....... منوچهر خان خواجه كه به حفظ مبانی صفویه اهتمامی داشته در تجدید آبادی فرح آباد همتهایی مردانه كرد و آب جوی سیاه را از بالای ده سرخ راه انداخته و قنات میان كوه صفه و برابر دستجرد احداث كرده . وی آب از معروف به جوی شاه كه از رودخانه از قریه النج باغچه آب برمی دارد و برابر پیربكران رد می شود و میان باغ كومه وهزارجریب   تقسیم می گردد. وی سهم بلوك گركن شمالی و پیربكران از زاینده رود 73 سهم می داند. (28). از بناها و ابنیه مهم دیگر شهر پیربكران كه او را زبان خاص و عام نموده است قبرستان بسیار قدیمی یهودیان می باشد كه پرفسور هرتسفلد مستشرق و ایران شناس معروف در سال 1923/ 1341 از آن دیدن كرده است.(29) در سال 1332 سنگ نوشته ای به طول 95 و عرض 75 سانتی متر بدست آمده و هم اكنون بر یكی از دیوارهای طاق نمادی كتیبه حضرت یعقوب به نام استراخاتون نصب شده است نوشته روی لوح سنگی به خط عبری است و تاریخ تحریر آن به قرن 2 میلادی برمی گردد و عبارت چنین است:

دروازه های عدالت را بر من بگشایید به آن داخل شده و خدا را حمد خواهم گفت دروازه خداوند این است عادلان به آن داخل خواهند شد و این سنگ را چون ستون برپا كردم تا بیت الله شود و آنچه به من دهی  ده یك آن را به تو خواهم داد. اینك من فرشته ای پیش روی تو می فرستم تا تو را محافظت نموده به آن مكان كه مهیا كرده ام برساند خداوند برای شما جنگ خواهد كرد و شما خاموش باشید.

به تاریخ پنج شنبه 28 ماه آب سال 3890 از خلقت آدم و خداوند این ماه ( مقصود ماه آب)، كه ماه سوگواری یهودیان است به شادی مبدل نماید. سلام بر تمامی افراد اسرائیل و غلام درگاه او  نبی یعقوب(30)

ازدیگر مناطق مهم ، منطقه سهرفیروزان است ،سهرفیروزان شهری است به دو قسم تقسیم شده است به دو قسم بر كنار زاینده رود بالای اصفهان از اقلیم سیم ، طولش از جزایر خالدات(فوج) و عرض آن از خط استوا (لبه كبد) داخل اصفهان است كه كیومرث آن را ساخته است. از آب و هوای خوب و غله و میوه و .... و طبع خوبی و مذهب اهل آنجا مانند اصفهان است  حقوق دیوانی آن 13 تومان و چهارصد دینار است. (31) ابن بطوطه جهانگرد معروف مراكشی و مسلمان به سال 727 از لنجان گذشته است و از شهرهای سهرفیروزان و اشترجان عبور كرده است. «........ سپس به شهر سهرفیروزان رفتم شهری كوچك و نهرها و باغها و درختان دارد.و بعد از نماز عصر بود كه به این شهر رسیدم و مردم برای تشییع جنازه ای به بیرون آمده بودند و از پیش و پس مشعلها افروخته بودند و به دنبال آن شیپورها می زدند مغنیان آوازهای طرب انگیز می خواندند. ما از كار آنان در شگفت شدیم و یك شب در آنجا ماندیم(32).

vfoito3ihuriz0unvr20.jpg

دكتر سیروس شفقی در كتاب جغرافیای انسانی می نویسد :كه شهر فیروزان كه امروزه به آن سهرفیروزان گفته می شود در 25 كیلومتری جنوب غربی اصفهان واقع شده است. و هم اكنون 5 هزار نفر جمعیت دارد (1375) این آبادی از سه محله سهر ، فیروزان وكیادجان تشكیل شده است. و چنین تصور می رود كه بخشی كه امروزه به نام سهر و یا شهر معروف است در گذشته مركز شهر بوده است و مراكز خرید و فروش در آن تمركز داشته است . درباره بزرگی و عظمت شهر شواهد زیادی در دست است از جمله وجود قبرستان بسیار بزرگی در غرب آبادی كه در پای كوه گسترش دارد در این قبرستان به مقابر بزرگی برمی خوریم كه هنوز پابرجاست از آن جمله مقبره شیخ احمد و بابا محمود را می توان نام برد.(33)

 

پل بابا محمود نیز پلی كه در باغ محمود از دهات گركن لنجان ساخته شده است و تا پل كله 48 كیلومتر فاصله دارد.( 34) این پل با آجرو ساروج  بنا شده است و در سال 1346 درهم ریخته شد و توسط اداره راه تعمیر اساسی  شد و در بهار سال 1346 سطح آن آسفالته و بتون گردید(35).         

آنچه مسلم است  شهرت پیربكران به خاطر وجود مقبره صوفی و عارف مشهور محمد بن بكران بوده است . اگر چه امروزه به خاطر عبور راههای مواصلات و مراكز صنعتی ومعدنی بر شهرت آن افزوده شده است . ولی قدر مسلم بافت دیرینه این محل به وجود مراكز قدیمی  سهرفیروزان ،واشترجان بوده است كه از نظر قدمت پشتوانه عظیم فرهنگی این دیار می باشد.

از طرف دیگر همانطور كه ذكر شد متأسفانه به علت قلت منابع و از بین رفتن بسیاری از مراكز و ابنیه باستانی اصالت بسیاری از این مناطق هنوز ناشناخته مانده است و امید است كه در آینده ای نزدیك پرده از این ابهامات برداشته شود.کلمات کليدي : سهروفيروزان sohrofirozan
ارسال شده در مورخه : ، -78 فروردين ماه ، -621 توسط admin2  چاپ مطلب

مرتبط با موضوع :

 سايت روستاي احمدآباد جرقويه / اصفهان  [، -78 فروردين ماه ، -621]
 روستای سه چشمه / جیرفت / کرمان  [، -78 فروردين ماه ، -621]
 روستای بیچند / نهبندان / خراسان جنوبی  [، -78 فروردين ماه ، -621]
 روستای تپه سلام / مشهد مقدس / خراسان رضوی  [، -78 فروردين ماه ، -621]
 روستای میرهاشم / تفت / یزد  [، -78 فروردين ماه ، -621]
 محرم در روستای منامن شهرستان خلخال  [، -78 فروردين ماه ، -621]
 كوسج - ماكو - آذربايجان غربي  [، -78 فروردين ماه ، -621]
 روستای كمال الملك(كلّه) / كاشان / اصفهان  [، -78 فروردين ماه ، -621]
 روستای وادقان / كاشان / اصفهان  [، -78 فروردين ماه ، -621]
 روستای وج / نائين / اصفهان  [، -78 فروردين ماه ، -621]

نام شما: [ کاربر جدید ]

عنوان:
 
نظر:


:) ;) |) :- :( :0 :# *) ^) +)) :} |(( @: (:) :? :**

کد امنيتي : lan31huw
تايپ کد امنيتي : [ بازگشت ]
امتیاز دهی به مطلب
امتیاز متوسط : 4
تعداد آراء: 1


لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد

اشتراک گذاري مطلب
فروشگاه فرش احمدی
تهران هاست
 تبلیغات در سایت روستاهای  ایران