تبلیغات
شرکت زرین بافت کاشان

سایتها و وبلاگهای روستایی
  

دعای فرج

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً

گيفان - بجنورد - خراسان شمالي

سايتها و وبلاگهاي روستاي گيفان
شهرستان بجنورد - استان خراسان شمالي
gifanbojnord.blogfa.com/

gifan.parsiblog.com/
micino.mihanblog.comدهستان گیفان یکی از دهستان‌های شهرستان بجنورد استان خراسان شمالی ایران. این دهستان در فاصله ۸۶ کیلومتری شهرستان بجنورد واقع است.

دهستان گیفان با ‪ ۲۲‬پارچه‌آبادی و ‪ ۱۲‬هزار نفر سکنه در ‪ ۱۰۰‬کیلومتری شمال شرق بجنورد قرار دارد و مرکز آن روستای گیفان است.

رشته‌کوه میسینو در شمال این دهستان، مرز ایران و ترکمنستان را تشکیل می‌دهد. رشته‌کوه دیگر منطقه آسیازو نام دارد.

آب گرم ایوب که در فاصله ۷ کیلومتری مرکز دهستان واقع شده است از نقاط زیبا و گردشی منطقه بشمار می‌آید.

******************

گیفان ، کهنه سوارازنفس افتاده

 

 

- دهستان گیفان درفاصله86کیلومتری شهرستان بجنوردواقع است وازمناطقی است که می تواندبه قطب بزرگ گردشگری تبدیل شودو به علت واقع شدن در یك منطقه كوهستانی و برخورداری از آب و هوای معتدل با نزولات جوی نسبتأ مناسب از محصولات كشاورزی متنوعی برخوردار می باشد  كشاورزی و دامداری به عنوان دو ركن اصلی اقتصاد این منطقه همواره مورد توجه قرار گرفته است . زمینهای واقع در دره گیفان و جلگه ایوب كه خاك بسیار مرغوبی دارند  درطول سا ل دوبار كشت می‌شوند ولی آنچه که موجب شهرت ایوب شده است وجوداستخرآب گرم آن است.فرصتی پیش آمدتابا«حسن حمیدی»;کارشناس علوم اجتماعی ،یکی ازاهالی گیفان ومحققان این منطقه مصاحبه داشته وباتوانمندیهای موجوددرآنجاوعلت عدم توسعه «گیفان»راباسابقه دیرینه ای که داراست جویاشویم :

خراسان: گیفان ازچه توانمندیهایی درزمینه کشاورزی وباغداری برخورداراست؟ 

-         كشاورزی در این مناطق هم به صورت آبی وهم به صورت دیم رایج است ،از 12500 هکتار اراضی قابل كشت این دهستان  3000 هكتار آن زیر كشت آبی ، 9000 هكتار آن زیر كشت دیم وبالغ بر 500 هكتار آن نیز به باغات اختصای یافته است .

خراسان : آماری ازمیزان تولیدمحصولات کشاورزی وباغی دراین منطقه دارید؟

-تولید سالانه گندم دراین دهستان بالغ بر 5500 تن ، جو 2000 تن وحبوبات 1000 تن می‌باشد ،  در تنوع محصولات باغی این دهستان همین بس كه بالغ بر چهارده نوع گلابی در این منطقه یافت می‌شود سطح تولید سالانه محصولات باغی این دهستان بالغ بر 1000 تن گردو و بادام ، 100 تن كشمش ،100 تن  آلوچه و سایر محصولات باغی است .

خراسان : پرورش کرم ابریشم هم که سابقه طولانی دارد؟

-         بله وتعدادزیادی ازدرختان  توت ، اراضی آبی این دهستان راتحت پوشش قرارداده است .

خراسان :باتوجه به اینکه منطقه گیفان ازپوشش گیاهی مناسب برخورداراست دامداری هم درکنارکشاورزی ازاهمیت خوبی برخورداراست .

-         دامداری و كشاورزی در كنار هم و به صورت تلفیقی منبع تأمین معاش ساكنان این منطقه می‌باشند وحتی برخی محصولات فقط به این دلیل كشت می‌شوند كه در طول سال به خوراك دامها اختصاص داده شوندو روستا های این دهستان به علت کوهستانی بودن و برخورداری از پوشش گیاهی مناسب و مراتع غنی منطقه بسیار مناسبی جهت پرورش دامهایی چون گاو ، كوسفند ، بز و‌ می‌باشد چرا كه ساكنان این منطقه به راحتی می‌توانند حتی خوراك دامها را برای زمستان نیز از طبیعت جمع آوری كنند ، در طول سال فقط سه ماه از زمستان دامها ( بز و گوسفند ) را در آغلها نگهداری می‌كنند و مابقی سال در طول شب و روز دامها را برای چرا به بیرون می‌برند.

خراسان : منطقه گیفان بیشتربه «آب گرم ایوب پیغمبر»شناخته شده است ولی هرگزبه شکل جدی واساسی معرفی نشددراین زمینه بیشترتوضیح دهید.

-         آب گرم ایوب كه در فاصله 7 كیلومتری مركز دهستان واقع شده است تنها آب گرم طبیعی موجود دراستان خراسان شمالی است كه از دیر باز زائران و مسافرانی را از دور و نزدیك به سمت خود می‌كشانده است ، این آب گرم روی تپه‌ای به ارتفاع 300 متر از سطح دره گیفان واقع شده است ، اكثرا معتقدند كه حضرت ایوب (ع) برای علاج بیماری برص خود در این مكان عصایش را بر زمین كوبیده و آبی گرم از زمین بیرون زده تا آن حضرت خود را از لوث كرمهای موجود در بدنش پاك كند .

خراسان :مقبره ای که درکناراستخرآب گرم قرارداردنشانی از قدمت منطقه داردوانتسابش به حضرت ایوب تاچه حدمی تواندصحیح باشدبحثی است که بایدکارشناسان فن نظربدهندولی گویادر50سال پیش تغییرجهت قبرانجام شده است ؟

-         همانگونه که اشاره کردیدمقبره‌ای در نزدیكی چشمه آب گرم ایوب موجود است كه در سال 1334 جهت قبر درون آن به جانب قبله مسلمین تغییر داده می شود كه این خود دلالت براین دارد كه مقبره موجود به دوران ماقبل اسلام باز می‌گردد.

خراسان : استخرآب گرم ایوب هم ویژگی های خاصی داردولی هرگزاستفاده بهینه ای ازآن نشد.

-         به خاطر نام حضرت ایوب این چشمه شهرت وقداست خاصی داردوهمانطورکه اشاره کردیدهیچ بهره برداری خاصی ازآن نشده اگرچه  همه ساله پذیرای هزاران نفر زائر از نقاط دور و نزدیك و حتی از خارج كشور است . آب گرم ایوب كه معادل 47 درجه حرارت دارد یك چشمه آب گرم طبیعی چون چشمه‌های آب گرم سرعین ، دماوند و می‌باشد ، آب گرم ایوب علاوه بر اینكه به عنوان یك مكان تفریحی جهت شنا مورد استفاده قرار می‌گیرد بیشتر به خاطر خواص زیادی كه جهت درمان و التیام  بیماریهای پوستی دارد مورد توجه قرار گرفته است  . اما آنچه موجب شگفتی هرچه بیشتر این مكان شده ، این است كه در داخل استخر اصلی كه چشمه‌های آب گرم با درجه بسیار بالا وجود دارد چشمه های آب سردی نیز وجود دارد كه موجب معتدل نگهداشتن آب استخر می‌شود همچنین در بیرون استخر در فاصله هفت متری از آن یك چاه آب سرد وجوددارد كه تنها منبع آب آشامیدنی در این مکان است  . در حال حاضر آب گرم ایوب دو استخر مجزا از حوض اصلی دارد كه یك استخر آن مختص آقایان و استخر دیگر مختص خانمها می‌باشد و در راستای جذب توریست به شهرستان بجنورد اولین جایی كه باید مورد توجه قرار گیرد این مكان است .

خراسان:باوجودآب گرم رایگان حتی می شودباشوفاژکشی کلیه منازل روستایی درمصرف سوخت صرفه جویی کردوبهترین گلخانه هارادراینجابرای پرورش گل بوجودآورد.

-         پیشنهادخوبی است .

خراسان :چراجایگاه حقیقی خودراآب گرم ایوب وطبیعت زیبایش پیدانکرده اند ؟

به یقین تمامی كسانی كه به هر نحوی به منطقه گیفان مسافرت نموده‌اند از طبیعت زیبای آن سخن گفته‌اند و از آب گرم ایوب ، اما این منطقه و توانمندیهای آن كاملا به فراموشی سپرده شده است  به نحوی كه حتی زمانی كه آثار تاریخی ، و مكانهای تفریحی استان را معرفی می‌كنند نامی‌از آن به میان نمی‌آورند  چراكه یا شناختی از آن ندارند یااینكه از مطرح نمودن آن به دلیل مصائب مسافرتش شرم دارند ، آما آنچه مسلم است این است كه آب گرم ایوب قدیمی ترین و مقدم ترین و زیباترین تمام مكانهای تفریحی استان می‌باشد ، آب گرم آن به دلیل گوگردی بودن و برخی خواص منحصر به فردش برای بهبود و التیام امراز پوستی بسیار مفید است . گذشته از آب گرم ایوب تمام روستاهایی كه در دره گیفان واقع شده‌ان بویژه خود گیفان به علت ییلاقی بودنش از آب و هوایی بسیار لطیف و ملایم و طبیعتی بسیار باشكوه برخوردار است ، یكی از مكانهای تفرحی دهستان وجود رشته كوه «آسیازو» می‌باشد كه در ضلع جنوبی آن آبی ولرم  از دل زمین با فشار بسیار زیادی فواره می‌زند و دره‌های اطرافش پوشیده از جنگلهای پرشاخ و برگ است ، همچنین رشته كوه می‌سی‌نو كه در ضلع شمالی دره گیفان كشیده شده است به علت آنكه كوهی سنگی با رگه‌هایی پوشیده از جنگل است چشم انداز بسیار زیبایی را ترسیم نموده است كه طبیعتش وصف ناپذیر است .

خراسان:شماهمیشه زمانی که ازگیفان صحبت می شدابرازمی داشتید«طلسم راه»گیفان بایدشکسته شودقبل ازپرداختن به این موضوع ،این سئوال راکه بی ارتباط هم باراه نیست توضیح دهیدکه مسئله «گمرگ گیفان»به کجاکشیده شدوکی حل خواهدشد؟

-         روستای گیفان نزدیك ترین و امن ترین مسیری می‌باشد كه می‌تواند مركز استان را از طریق خطوط زمینی به كشورهای آسیای میانه و جهان خارج متصل سازد ، موقعیت استراتژیكی این روستا كه در دوران رونق جاده ابریشم ، به عنوان یکی از شاهراهه های آن مورد استفاده قرار می‌گرفته ، در دوران قاجاریه به علت قطع روابط تجاری و گمرکی میان ایران و شوروی سابق و بروز برخی درگیریهای مرزی اهمیت خود را از دست داده است ، اما اگر امروزه اندك تأملی در باب انتخاب نزدیک ترین و امن تری مسیر تجاری جهت ارتباط با جمهوری ترکمنستان شود موقعیت ویژه این روستا آشکار خواهد شد ، چراكه این روستا گذشته از آنكه در نزدیك ترین مسیر به راه آهن اصلی تركمنستان بین شهرهای عشق آباد و بزمین واقع شده فاصله چندانی با پایتخت این كشور ندارد كه این موقعیت بهترین فرصت را در اختیار قرار می‌دهد تا جهت صدور تولیدات صنعتی و كشاورزی استان  مورد استفاده قرار گیرد ، ودرکنارگمرگ که ازضروریات است، احداث یك بازارچه مرزی در این دهستان كمك شایانی به اقتصاد این منطقه و حتی كل استان خواهد نمود.

خراسان :و«طلسم راه»شکسته نشدوهنوزهم مشکل برقراراست.

- مهمترین و بزرگترین معضلی كه از دیرباز گریبانگیر ساكنان این مناطق بوده و هست ، وجود جاده‌ای صعب العبور و كوهستانی به مسافت 86 كیلومترمی‌باشد كه از جاده بین‌المللی مسیر بجنورد ـ شیروان منتزع شده و به سمت نواحی شمالی و سرحدات مرزی خراسان شمالی با جمهوری تركمنستان كشیده می‌شود ، این جاده در مسیر خود بالغ بر 30 روستا را به شهرستان بجنورد متصل می سازد و تنها راه ارتباطی میان این آبادیها با مراكز شهری می‌باشد ، موضوع این جاده و آنچه بر آن گذشته به صورت معمایی غیر قابل حل تبدیل شده است ، آنچنان كه می توان به صراحت نام آن را « جاده افسانه‌ای » نهاد ، جاده‌ای كه از منظر صاحب نظران و از دیدگاه تخصیصات بوجه‌های كشوری در طول 26 سال حكومت اسلامی ایران تا به حال دوبار زیر سازی و آسفالت شده است امروزه تنها مسافت اندكی از آن بصورت كاملاً غیر فنی و غیر مهندسی   آسفالت شده است .

خراسان : تلفات جانی فراوانی هم درسالهای اخیردراین منطقه شاهدبودیم.

-         متاسفانه  حاصل بی‌توجهی به این منطقه  و جاده آن ، قربانی شدن دهها انسان بی گناه در اثر پرت شدن وسائط نقلیه عمومی به ته دره‌ها بوده ، و بیماران زیادی  در آرزوی رسیدن به مراكز درمانی  شهرستانها براثر فراز و نشیبهای تند و تیز و حركت لندرورهای اسقاطی ، مینی‌بوسها ، آیفاها ، تراكتورها ، حتی موتورها ( حتی تصورش دردناک است ) جان به جان آفرین تسلیم کرده اند ، ومردم خاطره های تلخی ازمرگ نوزادانی كه به همراه مادرانی  كه در آرزوی تولد فرزندشان ازدنیارفته اند، راهرگزفراموش نکرده اند.

خراسان :عدم توجه به جاده سازی مناسب ، به یک معضل بزرگ  اقتصادی تبدیل شده.

 تمامی این روستاها جزو روستاهای مولد و فعالی می‌باشند كه هرساله بالغ بر دهها هزار تن محصولات كشاورزی از گندم ، جو ، عدس ،  لوبیا و چغندر قند گرفته تا انواع گوناگونی از محصولات باغی و سردرختی چون انگور ، سیب ، گردو و بادام و….. را به بازار عرضه می‌كنند، علاوه بر آن یكی از مهمترین مناطق پرورش دام در سطح شهرستان بجنورد می‌باشد كه محصولات دامی فراوانی را در تمام فصول سال روانه بازار می‌كنند ، اما تمام این محصولات به علت عدم وجود جاده‌ای مناسب با قیمتی بسیار نازل به چنگ دلالان و پیشه‌وران می‌افتد ، به یقین تمام این موارد به صورت مستقیم بر نحوه معیشت آنها تاثیر منفی می‌گذارد . هزینه بالای حمل و نقل مصالح ساختمانی از مراكز شهری به این روستاها موجب آن شده تا تمامی منازل مسكونی با سنگ و چوب و خشت خام بنا شود تا با كوچكترین لرزه‌ای خساراتی را به بار آورد كه هیچ كس را توان تاوان آن نباشد .

خراسان : ومانعی است برای ایجادکارگاه هاوکارخانه های تولیدی ؟

با وجود آنكه روستاهای دهستان گیفان كاملا مولد بوده و از لحاظ كشاورزی و دامداری و حتی برخی معادن بسیار غنی می‌باشند اما تا كنون كوچكترین اقدامی در راستای ایجاد كارگاه‌ها یا كارخانه‌های بومی چون كارخانه‌های لبنیاتی ، كارخانه‌های بسته بندی غلات و  كارخانه‌ بسته بندی آب معدنی و … انجام نشده است اگر گام‌های مثبتی در این راستا برداشته شود به یقین تأثیر بسیار زیادی بر اقتصاد منطقه و بهبود معیشت ساكنان آن خواهد داشت و نیز از مهاجرت  بی‌رویه قشر فعال و بیكار آن جلوگیری خواهد نمود ، اما چنین اقداماتی با مشكل اصلی جاده گره خورده است چراكه ایجاد چنین كارگاه‌ها و كارخانه‌هایی با وجود عدم جاده‌ای مناسب عملاً امکان ناپذیر و غیر اقتصادی و پر هزینه خواهد بود

خراسان:به نظرشمایکی ازراههای اساسی که بتوانددررونق گیفان موثرباشدونقش اساسی رابازی کندچیست ؟

- این دهستان تاسال 1329 جزو شهرستان قوچان به شمار می‌آمد و در این سال به شهرستان بجنورد پیوست این دهستان علی‌الرغم آنكه متشكل از 23 روستا می‌باشد ( كه در گذشته تعداد این روستاها بسیار بیشتر بوده است )تا به حال سه بار در تقسیمات كشوری جابجا شده است و در هر سه مورد علت اصلی تغییر و تحولات همان دوری مسافت با مراكز شهرستانها و مراكز بخشها  بوده است كه اكنون نیز تغییری در آن ایجادنشده است  چراكه فاصله میان این روستا ها با تمام مراكز بخشها و شهرستانها بسیار زیاد می باشد و تنها راه اصلی و كارشناسانه این است كه مركز این دهستان به مركزیت بخش ارتقاء یابد تا با ایجاد برخی ادارات دولتی و اختصاص برخی بودجه ها جهت یكسری زیرسازیهای اساسی قسمتی از مشكلات مردم مرتفع گردد .

خراسان : وآخرین کلام وپیشنهادبه مسئولین ؟

-         در راستای توجه به دهستان گیفان احداث جاده‌ای مناسب اولین اولویت را داراست  و اولویت دوم كه می‌تواند كمك شایانی به بهبود وضعیت منطقه نماید ارتقاء مركز این دهستان به مركز بخش می‌باشد ، مسئولینی كه در راستای ارتقاء به بخش مسئله جمعیت را مطرح می‌كنند باید توجه داشته باشند كه چگونه است كه از یك سو شعار« فرزند كمتر ، زندگی بهتر » را سرلوحه شعارهای توسعه‌ قرار می‌دهیم و از سوی دیگر روستایی كه در طول 70 سال جمعیت آن حتی به مرز هزار نفر نرسیده را به جرم كمی جمعیت از آنچه حق مسلم آن است باز می‌داریم

 کلمات کليدي : سايتها و وبلاگهاي روستاي گيفان شهرستان بجنورد استان خراسان شمالي
ارسال شده در مورخه : ، -78 فروردين ماه ، -621 توسط admin2  چاپ مطلب

مرتبط با موضوع :

 سايت روستاي احمدآباد جرقويه / اصفهان  [، -78 فروردين ماه ، -621]
 روستای سه چشمه / جیرفت / کرمان  [، -78 فروردين ماه ، -621]
 روستای بیچند / نهبندان / خراسان جنوبی  [، -78 فروردين ماه ، -621]
 روستای تپه سلام / مشهد مقدس / خراسان رضوی  [، -78 فروردين ماه ، -621]
 روستای میرهاشم / تفت / یزد  [، -78 فروردين ماه ، -621]
 روستای سهر / اصفهان / اصفهان  [، -78 فروردين ماه ، -621]
 روستای كمال بيك / اصفهان / اصفهان  [، -78 فروردين ماه ، -621]
 چيرمان - اصفهان - اصفهان  [، -78 فروردين ماه ، -621]
 يك لنگي - تربت حيدريه - خراسان رضوي  [، -78 فروردين ماه ، -621]
 هريزه - اصفهان - اصفهان  [، -78 فروردين ماه ، -621]

نام شما: [ کاربر جدید ]

عنوان:
 
نظر:


:) ;) |) :- :( :0 :# *) ^) +)) :} |(( @: (:) :? :**

کد امنيتي : toj09wet
تايپ کد امنيتي : [ بازگشت ]
امتیاز دهی به مطلب
امتیاز متوسط : 4
تعداد آراء: 3


لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد

اشتراک گذاري مطلب
فروشگاه فرش احمدی
تهران هاست
 تبلیغات در سایت روستاهای  ایران