شیت - طارم - زنجان تاریخ : ، -78 فروردين ماه ، -621
موضوع : سایتها و وبلاگها


سایتها و وبلاگهای روستای شیت

شهرستان طارم - استان زنجان

http://shitetarom.ir/

http://shitetarom.blogfa.com/ 

 

روستای سرسبز شیت روستایی کوهستانی است که در بخش شمالی استان زنجان واقع شده است . فاصله این روستا تا استان در حدود 126 کیلومتر و تا نزدیکترین شهر (چورزق : مرکز بخش) 8 کیلومتر و تا مرکز شهرستان (آب بر ) 3۸ کیلومتر میباشد.

اين روستا با قدمت 500 ساله خود در حال حاضر داراي 240 خانوار و قريب به 1000 نفر جمعيت اعم از كودك و نوجوان ، جوان و ميانسال كه اكثريت قريب به اتفاق آنرا جوانان و نوجوانان  تشكيل داده است .

معيشت روستا  : كشاورزي،باغداري ، دامداري ، زنبورداري و قاليبافي 

گويش محلي : زبان شيرين تركي 

روستاهاي همجوار:  روستاي هاي وليدر ، زاجكان ، جوجورگان ، جزلا ، شقاقي جزلا ، انذر ، گوهر

بخشي از جاذبه هاي ديدني و گردشگري روستا : چشمه سارها ، قلعه شيت ، رودخانه چهار فصل ، غار سيدباغي ، ييلاق دولا و ييلاق نَراب ، امامزاده سيد محمد ماهوري شيت

فعاليت زنان اين روستا : خانه داري ، فرشبافي ، مهارت هاي بافندگي ، خياطي ، كمك به همسران ( مردان ) در كشاورزي

روستای شیت بر روی دامنه میانی کوهی قرار گرفته است که از سمت مقابل و کناره ها نیز توسط کوه های بلندی احاطه شده است و گیاهان سبز و درختان گیلاس و انار و انجیر و ده ها درخت میوه دیگر و رودخانه چهار فصل آن که آبی زلال از ميان دو كوه بلند در جریان است  منظره ی بسیار زیبا و دلنشینی را بوجود آورده است که همه ساله تعداد زیادی توریست را به این منطقه جذب مي كند . 

هواي پاك و عاری از آلودگی و مناظر زیبا و سرسبز  و از طرفي وجود امکانات رفاهي و دولتی  از قبيل مدارس ابتدائی  و راهنمايي ، نانوايي ، خانه درمان ، مخابرات ( ICT روستايي )  ، پست ، دفتر دهياري و دفتر شوراهای اسلامی و حل اختلاف ، تلفن منازل ، برق  منازل  و جاده آسفالته كه به برکت انقلاب و عنایت مسئولین در طول 30سال در اين روستا بنا شده اند نه تنها مانع از خروج مردم اين روستا و مهاجرت آنها به شهرها شده است  بلكه كساني از شهرنشين ها را نيز به خود جذب كرده است


شیت shitetaromمنبع این مقاله : روستاهای ایران
http://iranvillage.ir

آدرس این مطلب :
http://iranvillage.ir/modules.php?name=News&file=article&sid=1257