روستای طرق / کاشمر / خراسان رضوی تاریخ : ، -78 فروردين ماه ، -621
موضوع : سایتها و وبلاگها


سایتها و وبلاگهای روستای طرق

شهرستان کاشمر - استان خراسان رضوی

targhi.ir/

http://www.targhroosta.blogfa.com/

http://targhphoto.photoblog.ir/
روستاي زيباي طرق يكي از روستاهاي بسيار زيباي كوهستاني در بخش كوهسرخ از توابع شهرستان كاشمر مي باشد.

 

اين روستا حدود ۹۵۰ خانوار جمعيت دارد شغل اكثريت اهالي روستا كشاورزي مي باشد.

 

محمد بن عبدالله کاتبی ترشیزی

محمد بن عبدالله کاتبی ترشیزی) نیشابوری) ، شاعر نادره گوی و وارسته نیمه اول قرن نهم هجری میباشد.وی  زاده  قریه طرق واقع  در بخش کوهسرخ کاشمر فعلی است.  در روزگار اوکاشمر قدیم ( ترشیز) از توابع نیشابور محسوب می شد - لذا کاتبی خود را نیشابوری می داند و می گوید :

همچو عطار از گلستان نیشابورم ولی              خار صحرای نیشابورم من و عطار گل

کاتبی در نیمه دوم قرن هشتم هجری به  دنیا آمد و در نیمه اول قرن نهم هجری قمری در گذشت.  ابتدا به نیشابور رفت و نزد سیمی نیشابوری خطاطی  , ادبیات فرا گرفت  و در شاعری و خوش نویسی شهره گشت. به نحوی که برای خود تخلص کاتبی را برگزید. گویند تبحرش در خطاطی به حدی بود که استاد به او رشک برد. او به حرمت استاد راهی هرات گشت. از آن جا راهی استرآباد (گرگان فعلی ) ، گیلان و سپس شروان شد. در آن جا به بارگاه امیر ابراهیم شاه شروانی راه یافت. مدتی بعد راهی تبریز شد.

او مدح امیران می گفت و صله دریافت می کرد  ولی در هیچ  امیری قدرش را ندانست. مدتی بعد به اصفهان رفت و در حلقه  عارفی چون خواجه صاین الدین ترکه  وارد شد و به کسب کمال پرداخت. سرانجام به استرآباد بازگشت و در سال839 هجری قمری  به علت ابتلاء به وبا درگذشت و در یکی از محلات آن دیار به خاک سپرده شد. او قبل از مرگ در مورد  شیوع وبا در استرآباد می گوید:

                             زآتش قهر وبا گردید ناگاهان خراب               

                            استرآبادی که خاکش بود خوش بوتر زمشک

                            اندرو از پیر و برنا هیچ کس باقی نماند         

                            آتش اندر بیشه چون افتد نه تر ماند نه خشک

تذکره نویسان او را شاعری مبدع و حتی بی نظیر دانسته اند. بهتعبیر مصححان این کتاب « متاسفانه در روزگار ما ناشناخته مانده و دیوان شعر و مثنوی هایش تاکنون نه تنها تصحیح نگردیده ، بلکه به چاپ هم نرسیده است.» مصححان سپس نظرات بزرگانی چون ؛ امیر علیشیر نوایی ، امیر دولتشاه سمرقندی  ، سید خواجه نقیب الاشراف ، عبدالرحمان جامی ، امین احمد رازی و دکتر ذبیح الله صفا  را در  مورد جایگاه ممتاز کاتبی بیان نموده اند.

روزگار کاتبی را دوران نابسامانی نثر و شعر و کم مایگی پارسی گویان دانسته اند. تذکره نویسان و صاحب نظران معتقدند که او گرد تقلید نگشت  و با خلاقیت خاص خود غزلیاتی لطیف  و مملو از مضامین عرفانی و عاشقانه تقدیم ادب پارسی نمود.

او را در خلق معانی و رعایت  قئاعد سخنوری حتی در مشکل ترین التزمات توانا و ماهر دانسته اند و عده ای چون مرحوم دکتر صفا او را از این نظر در ادب فارسی بی نظیر دانسته اند.

 تبحر او در شاعری به حدی است که عبدالرحمان جامی اورا خاتم الشعرا لقب داده است.

مصححان کتاب اظهار می نمایند که از مجموعه اشعار کاتبی  7 نسخه در ایران موجود است. این بزرگواران این هفت نسخه را مورد بررسی قرار دادند(البته این نسخه ها هریک دارای بخشی از اشعار می باشند) و  در نهایت نسخه معروف به نسخه مرحوم محمود فرخ خراسانی (قدمت کتابت این نسخه مربوط به عصر شاعر می باشد) را اساس کار تصحیح قرار دادند. در این مجلد 448 غزل عرضه شده است.

مصححان بر آنند که مثنوی های کاتبی را به عنوان جلد دوم دیوان او منتشر نمایند. در تذکره ها  آثار کاتبی بدین شرح  ذکر شده است : مثنوی های  تجنیسات ، خمسه ی کاتبی ، دلربا ، سی نامه ، ، گلشن ابرار ،ذو بحرین ، ذوقافیتین ، حسن و عشق ، ناظر و منظور ،بهرام و گل اندام و دیوانی مستمل بر قصاید و غزلیات.

واما غزلی از او:

باز عشق خانه سوزم در دل و جان خانه ساخت           

عقل و جان را داد دستوری مرا دیوانه ساخت

عشق می زد دی در دل ، عقل گفتا :کیستی؟                       

گفت آنکو صد هزاران خانه را ویرانه ساخت

نیست در پیمانه دل غیر خون ،گویا قضا                           

 از پی پیمودن خون بود کین پیمانه ساخت

شمع ما را نیست میل خلق سوزی ، وربود                          

شمع در یکدم تواند کار صد پروانه ساخت

خال او تخم محبت دان که دهقان ازل                                 

کشتزار هر دو عالم بهر این یک دانه ساخت

مردمان افسانه بهر خواب سازند و مرا                              

خواب چشم او میان مردمان افسانه ساخت

هرکسی را سرنوشتی ساخت در عالم شهید                        

 کاتبی را نقطه خال و لب جانانه ساخت

از آثار او: مثنوي ده باب (شبيه بوستان مثنوي) - مجمع البحرين - سي نامه - دلربا - ديوان شامل غزليات - مفردات - رباعيات و قصايدرا نام برد.

 

دانستني هاي كوهسرخ و روستاي طرق

بخش کوهسرخ با وسعتی معادل 2193 کیلومتر مربع ، شامل نیمه ي شمالی شهرستان کاشمر می شود. کوهسرخ منطقه اي کوهستانی و فلات مانند است که از هشت سو ، شش شهرستان آن را همچون نگینی در بر گرفته اند : از شمال نیشابور ،از شمال غرب سبزوار ، از مغرب بردسکن ، از جنوب غربی خلیل آباد ، از جنوب و جنوب شرقی کاشمر و از شرق و شمال شرقی تربت حیدریه.

رشته کوه(کوه سیاه) کوهسرخ با دیواره اي بلند گویی خط پایانی بر بخشی از کویر بردسکن و دشت هموار خلیل آباد و کاشمر است . قرار داشتن در ارتفاعات و نزدیکی به دشت ، آب و هوایی متفاوت از نقاط اطراف براي کوهسرخ به ارمغان آورده است . زمستان طولانی عملا دوره ي گرما را محدود کرده است به نحوي که در حال حاضر ، بجز در ادارات ونهادها در هیچ یک از منازل مسکونی روستاها و شهر ریوش کولر وجود ندارد و اگر تعداد انگشت شماري پیدا شوند ، کاربرد چندانی نخواهند داشت.

روستاي طرق به همراه روستاي ايور جزو بزرگترين وپر جمعيت ترين  روستا هاي كوهسرخ مي باشد و جمعيتي بالغ بر ۳۰۰۰ نفر را داراست .

جاذبه هاي کوهسرخ :

بهترین فصل سفر به کوهسرخ از اول بهار تا آخر اردیبهشت است . البته مواقع دیگر ویژگی خاص خود را دارد . ما در این گفتار به معرفی برخی جاذبه هاي گردشگري کوهسرخ به صورت نمونه اي و مختصر می پردازیم :

الف :جاذبه هاي طبیعی چشم انداز هاي زیبا و تفرجگاه هاي کم نظیر کوهسرخ را تحت عنوان جاذبه هاي طبیعی در این قسمت معرفی میکنیم.

1- تنگل (جنگل): تنگل ها در کوهسرخ یادآور جنگلهاي طبیعی سالیان گذشته بوده است که کم کم به جنگلهاي مصنوعی تبدیل شده اند و در کوهسرخ تنگلهایی از این دست فراوانند که از جمله می توان به تنگلهاي زیر اشاره کرد:

تنگل هاي روستاي طرق : تنگل نقل كه متصل به دشت پيكمر مي باشد

تنگل گاوري روستاي طرق بسيار سر سبز و ديدني مي باشد

تنگل آب : متصل به روستاي کریز و واقع در مغرب این روستا ، تنگل مذکور با جهت شمالی ، جنوبی از مظهر چشمه ي قنات گونه ي آبگرم (گرمک) شروع شده و پس از طی مسیري ناهموار و گذر از چند آبشار کوچک و بزرگ به رودخانه ي شش تراز می پیوندد . آبشارهاي زیباي کریز در این تنگل واقع شده است .

بستر تنگ با دیواره هاي سنگی عمیقی در قسمت آبشارها ، بسیار جالب و جذاب است .

تنگل باغ غازي (باغ غزي): واقع در2 کیلومتري جنوب شرقی روستاي کلاته تیمور با درخت هاي قدیمی و سر سبز گردو ، چنار ، سپیدار ، بید و درختان میوه ، آب گوارا ، سرسبزي ، فراوانی جنگل هاي تمشک از ویژگی هاي خاص آن است .

تنگل قوزستان : در 8 کیلومتري جنوب روستاي کریز قراردارد . تنگلی سرسبز و پوشیده از درختان تنومند گردو، سپیدار ، چنار ،بید و درختان میوه همراه با آبی گوارا . در بعضی قسمتهاي این رودخانه نی زارهاي طبیعی توجه انسان را بخود جلب میکند . فصل بهار ، فصل خود نمایی ارغوان هاي وحشی قسمت هاي غربی این تنگل است . قلعه ي قدیمی قوزستان نیز در این منطقه قرار دارد .

تنگل دربنا : در 4 کیلومتري جنوب روستاي کریز مشابه تنگل قوزستان با طول کمتر .

تنگل بریدر : در 4 کیلومتري جنوب شرقی روستاي داغی داراي درختان بسیار قدیمی و بسیار تنومند گردو و بعضی اشجار مختلف دیگر .

تنگل خوینه : در 3 کیلومتري جنوب غربی روستاي قراچه و جنوب روستاي پایین دره پوشیده از درختان گردو و سایر میوه ها .

2- رود خانه ها : غالبا تمام تنگلها در دره هایی که آب دارند به وجود آمده اند ، که پیش از این بعضی آنها را معرفی کردیم . از این میان رودخانه هاي کوهسرخ تنها به رودخانه ي دائمی و پراهمیت شش تراز می پردازیم .

رودخانه شش تراز به طول تقریبی 35 کیلومتر تا محل ترازها(شش تراز) یکی از مهمترین رودخانه هاي در خور ذکر مناطق اطراف است .اين رودخانه از وسط باغهاي روستاي طرق گذشته و با آبياري باغات مناطقي بسيار ديدني و چشمه هاي جوشان را رقم زده است

3- کوه ها : از بین کوه هاي مرتفع وجالبی چون باغدشت،پيكمر - چهل دختر - دينگ دينگ گو- كمر قصاب در روستاي طرق- سرسپیدار ،کرگیز و ... فقط به معرفی مرتفع ترین آنها کمر اره می پردازیم .

کمر اره : با ارتفاع 2775 متر از سطح دریا واقع در کوهسرخ - دهستان بر کوه 40 کیلومتري شمال شرقی مرکز شهرستان کاشمر ، جهت کوه:شمالغربی - جنوب شرقی یکی از بهترین عرصه ها براي کوهنوردان مبتدي و حرفه اي است . با آنکه ارتفاع کمر اره در مقابل ارتفاعات کشور چشمگیر نیست . پوشش گیاهی خاص این کوه از دیگر محسنات آن است: درخت بنه ، انجیر کوهی ، گیاهان خوراکی مانند پیاز کوهی ، سیر کوهی ، کنگر ، غاغرو و.... و گیاهان دارویی نظیر : آویشن ، کلپوره و ... .

4- آبگرم ها :

آب گرم باغ غازي:  در 8 کیلومتري جنوب شرقی کلاته تیمور و در انتهاي تنگل غازي که از طرف خلیل آباد نیز راه دارد . آب آن از گرماي فوقالعاده اي برخوردار است و

بواسطه ي مناظر زیباي اطراف آن ، همه ساله در ایام بهار و تابستان پذیراي مراجعین زیادي می باشد .

آبگرم کریز : در 2 کیلومتریروستاي کریز که بر روي جاده آسفالته منتهی به کریز واقع شده است . اطراف آن دیوار شده و سکوهایی براي آن تعبیه شده است . امتیاز آن

بر سایر آبگرم هاي کوهسرخ این است که اولا دسترسی به آن آسان است . ثانیا به دلیل اینکه دیوار داشته و محفوظ است ، خانم ها نیز میتوانند استفاده کنند.

آبگرم گرمک : در 7 کیلومتري شمال روستاي کریز و 7 کیلومتري جنوب روستاي بندقراء در دره اي پر درخت و سبز واقع شده و عمده ي آب کال گرمک از آن تامین می شود .

5- یخچالهاي طبیعی : معروفترین یخچال طبیعی کوهسرخ ، یخچال هاي طبیعی بند قراء است که در 8 کیلومتري شمال روستا واقع شده است . البته از طرف روستاي توندر نیز راه دارد. به نظر می رسد کوه سنگی عظیمی که درمحل یخچال ها قرار داشته بر اثر عاملی ریزش کرده و به تکه سنگ هاي بزرگی تبدیل شده است که از انباشته شدن سنگ ها روي یکدیگر ، گاه حفره ، چاله و یا چاه هاي عمیق ایجاد شده است . آب و برف جمع شده در زمستان در داخل این چاه ها و فضاي خالی داخل آنها بر اثر جریان هوا و یا عوامل دیگري یخ می زند که در تابستان نیز این یخ ها وجود داشته و هیچ گاه آب نمی شوند. در پایین کوه مذکور چشمه ي آب بسیار سردي وجود دارد که نزدیک به دماي انجماد است .

6- النگ ها : النگ ها به چمن یا علفزار طبیعی گفته می شود که در اثر رطوبت کافی و همیشگی خاك ، همیشه سرسبز و شاداب است . النگ ها در کوهسرخ بعد از حفر چاه هاي کشاورزي رو به خشکی و نقصان گذاشته اند . اما هنوز بعضی النگها طراوت و شادابی خود را حفظ کرده اند. که ما به مهمترین آنها یعنی سرمرغ می پردازیم :

النگ سرمرغ در 5 کیلومتري شمال روستاي موشک قرار دارد ، با آنکه هیچ گاه از وجود دام براي چرا خالی نمی شود ولی همیشه مانند چمن فوتبال سرسبز است . النگ سرمرغ با فضاي هموار نسبتا مسطح شبیه زمین هاي ورزش گلف است .

النگ بندفریز در 5 کیلومتری شرق روستای خضربیگ و در مجاورت قنات بزرگ بندفریز نیز از معدود النگهای کوهسرخ بوده که سالیان متمادی محل کوچ بهاره دامداران مختلف شهرستان کاشمر بوده است.

 

باغ الملو در پاییز

ب : آثار باستانی : در معرفی آثار باستانی بیشتر به معرفی آثاري می پردازیم که نمود بیشتري دارند و در دسترس بوده و آثار بجامانده از آنها قابل توجه است .

1- بند شاهی : واقع در 8 کیلومتري جنوب غربی روستاي کریز ،که بر روي رودخانه شش تراز بسته شده است . در حال حاضر با خراب و گشاد شدن دو حفره از آبراهه هاي پایینی سد ، آب رودخانه از آن عبور می کند . سد مذکور به قولی در قرن هفتم و به نقلی در قرن چهارم هجري احداث شده است .

2- قلعه ي دختر  (قلعه ي بردارود ، بژدارو): در یک کیلومتري غرب سد شاهی و در حاشیه رود خانه بر فراز قله اي سنگی و صعب الوصول ساخته شده است.

.این قله متعلق به اسماعیلیان بوده است که در زمان حمله ي هلاکو تخریب و به آتش کشیده شده است .

3- قلعه ي پسر : در 3 کیلومتري شمال غربی قلعه دختر ، روي کوهی بلند و خاکی ساخته شده است . این قلعه قدیمی تر از قلعه ي دختر می باشد و آثار کمتري از آن بر جاي مانده است .

4- سرو ریوش : این سرو بسیار قدیمی که در طول سالیان متمادي آسیب هاي فراوان دیده است از فرزندان سرو قدیم و مقدس کشمر است . زرتشتیان ساکن در کاشمر و اطراف سرو مقدس کاشمر پس از حمله ي اعراب به ارتفاعات شمال کاشمر که منطقه اي کوهستانی و امن بود پناه آوردند و زندگی جدیدي را در این منطقه"ریوش" بنا کردند. بقایاي اندك آتشان (آتشکده ) قبرستان گبرها ( زردتشتیان)و قنات گبري از یادگارهاي ایشان در اطراف سرو ریوش است . سرو مذکور در حاشیه يخیابان سرو ریوش ، جنب تکیه ي محترم علی اصغري قرار دارد .

5- قبرستان قدیمی نامق : قبرستان قدیمی نامق که تاریخ یکی از سنگهاي آن به سال 112 هجري قمري می رسد ، یکی از قدیمی ترین قبرستان هاي موجود ودایر در شهرستانهاي اطراف است . در کنار قبرستان قدیمی نامق، قبرستان کوچک بهایی هاي نامق وجود دارد .

6- قلعه قدیمی چوقان : قلعه کهنه چوقان که از آثار باستانی روستاي ایور بوده ، که قدمتی از زمان صفویه داشته و در 5 کیلومتري جنوب روستاي ایور ، در کلاته چوقان (چغِو) واقع است .همچنین داراي برجهاي نگهبانی و آثار دیگري که الان هیچ اثري از آنها باقی نمانده و فقط سخنان پیران روستا مدعاي این گفته می باشد…. که به دلایل عدم توجه مسئولین و مردم ، فقط اندك اثري و نامی از آن باقی مانده است.

7- قلعه گبر حصار: واقع در جنوب شرقی روستای خضربیگ نیز از قلعه های گبر نشین منطقه است که هم اکنون بقایای قبرستان گبرها از آن برجای مانده است.

8- کوه چهل دختر در فاصله 8 کیلومتری شرق روستای خضربیگ از دیگر آثار باستانی کوهسرخ می باشد.

9- گردنه شتر (مجسمه دو شتر و یک صندوقچه سنگی) واقع در 2 کیلومتری جنوب روستای خضربیگ، آثار باقیمانده از کاروان عروس و داماد بخت برگشته ای است که به گفته پیران روستا برای در امان ماندن از شر دزدان از خدا خواسته اند که تبدیل به سنگ شوند.

ج : مزار ها و مکانهاي زیارتی :

1- مزار شیخ ابوالحسن : واقع در 500 متري جنوب روستاي نامق ، مزار مذکور در دشتی سرسبز و در کنار باغات میوه واقع شده است . شیخ ابوالحسن پدر شیخ احمد جامی نامقی است .

2- مزار ملا نور محمد مکی : در 500 متري حاشیه ي جاده کاشمر به ریوش متصل به روستاي مکی و در غرب آن واقع شده است . ساختمان آن از جاده بخوبی مشخص است .

3- مزار پشت پنجه: در 10 کیلومتري شمال روستاي اوندر ، متعلق به ملا محمد مغرب زمین و دو فرزندش. بنایی گلی و ساده دارد ، اطراف آن در گذشته بزرگ بوده است . کوههاي اطراف این مزار از اولین و مهمترین چراگاه ها و مراتع دام پروري در کوهسرخ است . قناتی در زیر بستر کال جاري در کنار مزار ظاهر شده که حکایت از سابقه ي طولانی زندگی در آن منطقه دارد .

4- مزار موشک : در سمت شرقی و متصل به روستاي موشک . دو اتاق در کنار مزار ساخته شده است و دور مزار بصورت قبري بزرگ دیوار شده است . روي قبر را سنگ هایی مانند سنگواره یا فسیل به شکل جمجمه ، هندوانه و اشکال دیگر پوشانده است . روي برخی از سنگ ها فسیل هایی شبیه گندم و جو دیده می شود .

5- چهل مردان : واقع در 2 کیلومتري جنوب شهر ریوش در چهل مردان مزاري دیده نمی شود ولی منطقه اي مورد احترام است . در قسمتی از این منطقه به نام سمُ دُلدُل مردم طعام نذري می دهند .

6- مزار تک زیارت : واقع در روستاي داغی در سمت غربی تنگل بریدر .

7- مزار شیخ محمد حسین اشراقی : واقع در سرخاکاي روستاي ایور که شیخ محمد حسین به سال 1267 ه ش در ترشیز متولد شد . پدرش حاج ملا علی ایوري از عرفا و زهاد عصر خود بود . وي که در کودکی پدرش را از دست داده بود، با همت و تشویق مادرش به تحصیل اشتغال ورزید . مقدمات را در حوزه ي علمیه ي حاج سلطان العلما گذراند . سپس براي ادامه ي تحصیل روانه ي عراق شد و در نجف اشرف ، از محضر عالمان بزرگ آن روزگار بهره ي فراوان گرفته ، به ایران برگشت و در مدرسه ي دارالفنون تهران، به عنوان استاد ادبیات مشغول تدریس شد .

نگاهی به گویش محلی بخش کوهسرخ و روستای طرق

شرايط جغرافيايي هميشه تمام حوزه هاي زندگي انسان را تحت تاثير قرار مي دهد و با نگاهي گذرا بر زندگي مردم و منطقه كه در آن زندگي مي كنن متوجه اين تاثير خواهيم شد و زبان،لهجه و گويش هم از اين امر مستثني نيست به طور مستقيم تحت تاثير شرايط قرار ميگيرد طوري  كه هر منطقه با توجه به شرايط آب و هوايي و جغرافيايي كه دارد نوع خاصي از گويش را مي طلبد به عنوان نمونه نوع زبان و گويشي كه در مناطق كويري و كوهستاني ايران رايج است شاهدي  بر صحت اين ادعا است.اگر به گويش و لهجه مردم يزد و كرمان توجه كنيم متوجه خواهيم شد كه حركت كسره بيشترين كاربرد را دارد و اين حركت در زبان فارسي به عنوان حركتي نرم و آرام شناخته شده است و در مناطق كوهستاني شرايط دقيقا بر عكس بوده و جاري بودن خشونت كوهستان در ميان سخنان به وضوح قابل لمس است  و همانطور كه كوهسرخ به واسطه رشته از كوهها از شهرستان كاشمر مجزا ميشود گويش مردم اين منطقه هم تفاوت فاحشي با گويش شهرستان كاشمر دارد و كاربرد حركت"ضمه " كه ويژگي هاي نزديك به حركت "كسره" را دارد در شهرستان كاشمر رايج است.كه تقريبا در كل منطقه كاشمر،بردسكن و خليل آباد تنها كوهسرخ است از لحاظ داشتن ويژگي ها و قابليت هاي خاص در بيشتر حوزه ها به ويژه بحث گويش مي درخشد.و از طرفي  كوهسرخ نيز داراي  شرايط  كوهستاني و سرد با آب و هوايي بسيار خشن مي باشد كه باعث شده بيشتر مردم اين منطقه در ميان كلمات خود از فتحه استفاده كنند. لهجه کوهسرخ همانند لهجه شهرستان نیشابور می باشد  به عنوان مثال :
"
قلعه و خنه" وبسياري واژه هاي ديگر با حركت فتحه تلفظ مي شوند و در حالت عادي هم كه مردم اين منطقه با هم صحبت مي كنند با كمي دقت متوجه اين خشونت و زمختي در كلام آنها خواهيم شد.تن صدا در اين منطقه تقريبا سنگين و خشن است طوري كه اگر شخصي براي اولين بار به  گفتگوي ميان افراد اين منطقه گوش فرا دهد در نظر اول گمان مي كند كه طرفين با هم  بگو مگو مي كنند  در صورتي كه اين گونه نيست و يكي ديگر از خصوصيات گويش در  اين منطقه اين است كه معمولا  خيلي تند و سريع از دهان بيرون مي آيد به گونه اي كه بسياري از شنونده هاي نا آشنا  اين امر را تاييد مي كنند.و با اين كه منطقه كوهسرخ يك مركز بخش و بيست و هشت پارچه آبادي دارد هيچ دو روستايي را نمي توان پيدا كرد كه از لحاظ گويش شبيه به هم باشند بلكه تفاوت هاي بسيار غريب طرز گفتار و واژ ه ها وجود دارد كه نشان از استعداد بالقوه منطقه در دارا بودن اين نوع از گويش است.


طرق targhمنبع این مقاله : روستاهای ایران
http://iranvillage.ir

آدرس این مطلب :
http://iranvillage.ir/modules.php?name=News&file=article&sid=289