تبلیغات
شرکت زرین بافت کاشان

سایتها و وبلاگهای روستایی
  

دعای فرج

اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً

پیغام کوتاه

فقط کاربران عضو سايت ميتوانند پيغام کوتاه ارسال نمايند لطفا وارد سيستم شويد يا اينکه عضو شويد.

روستای تویه دروار / دامغان / سمنان

سایتها و وبلاگهای روستای تویه دروار

شهرستان دامغان - استان سمنان

toodarvar.ir/ 

todarvar.com/

todarvar-sah.ir/

tooyedarvar.blogfa.com/

tuyehdarvar.mihanblog.com/

tooyehdarvar.blogfa.com/

toodarvar.blogfa.com/

20 
مشخصات کلی تویه دروار ارتفاع از سطح دریا: 1490متر. تعداد خانوار: 450 . کوه ها : سرخ کوه، سفید کوه، میلاد کوه، اسناور، اورس و... . رودخانه های فصلی : شورو، دریان، درج، گیوتنگه ورودبار. گیاهان دارویی و بومی : خاکشیر، پونه، گاوزبان، بومادران، کتیرا، اریژه و... . اسامی روستاها : صح،دروار،تویه،دشتبوه و دهخدا. جانوران بومی : روباه، کبک، تیهو، گرگ، شغال، خرگوش، قوش، عقاب، آهو،کل، بز، قوچ، میش و... . روستای تویه دروار، روستایی که وجود آثار باستانی ای چون آثار آتشکده و گورهای زرتشتیان و قلعه های مستحکم و رازآلود وکمی این سو تر تاریخ که بیایم، وجود درختان تنومند و سالخورده چناروآثار آسیابهای متعدّد قدیمی ساخته شده با سنگ و ساروج درآن و فرهنگ اصیل با "گویش ویژه اکنده ازواژگان اصیل وافسانه ها و داستانها و مثلها ی مردمان آن " و.. یاد آور فرهنگ با شکوه بهی دینان و آزاده مردان سرزمین آزادگی ایران است. که به وضوح مجاورت تمدّن شگفت اشکانیان و پایتخت آنها صددروازه، این شهر افسانه ای گم شده در تاریخ را به یاد می آورد. روستایی که در طول تاریخ، مادرانه با بخشندگی و مهربانی و پایداری، مردمانی بی تکلّف و بی آلایش ، با مروّت و با خدا و با تلاش و بعضاً عارف و عالم فاضل پرورانده است واز پستانهای چشمه وقنات و از شیره جان خود صبورانه و کریمانه برای ایشان و باغها و دامهایشان روزی فراهم نموده است و با نیکوخویی در کنار همسایگان نیکویش دربخش امیرآباد(25 کیلومتری) شهرستان دامغان (57 کیلومتری ) استان سمنان (80 کیلومتری)سالیانی دراز را سپری کرده است. اگرچه اکنون در عین بالندگی و برازندگی از ناملایمات روزگار خسته شده و دچار برخی محرومیتها گشته امّا ذخایر مردمی، علمی، استعداد طبیعی و ساختاریش، نوید دهنده شکوفایی و بازیابی شکوه تمدنیش در چشم انداز زمانی نزدیک است. همانند چشم انداز فیزیکی کنونی او که زیبایی تناسب و ترکیب دشت، کوه، درّه، چشمه ها، باغات سرسبز و خانه های کهنه و نو اش ، فرح افزای روح و جسم آدمی، این نورچشمی آفرینش و آفریدگارش است و چنان که از قلم مصّر نویسنده بر می آید.

******************

تودروار عزیز ، دهستانی است متمدن ، کوهستانی ، زیبا و با جلوه های کم نظیر طبیعی و باغاتی سرسبز و متشکل از چندین روستا به نام های دهخدا ، دشتبو ، تویه ، دروار ، صح و قوشه که همچون نگینی ارزشمند بر تارک شهرستان تمدن و دینداری و سنت ” دامغان ” که از جمله شهرستان های استان دین و فرهنگ و صنعت ” سمنان ” است ، می درخشد .

با کوه هایی بزرگ و کوچک و صخره های مستحکم و چشمه هایی گوناگون همچون قلقل و انگورستانی و تنگه و کوهو و گیوتنگه . هوای دهستان در بهار معتدل و در تابستان تقریبا معتدل و در پاییز تقریبا سرد و در زمستان سرد است . درختان تودروار بعضی تنومندند چون چنار و بعضی حاصل دار چون گردو و توت و سیب و گیلاس و آلبالو و بادام و گلابی و در زمین های پایین تر چون باغ های پایین صح پسته و بعضی افراخته چون سپیدار اگر بخواهیم از گیاهان و درختچه ها نام ببریم ؛ در مورد گیاهان و درختچه های صحرایی خودرو و دارویی می توان گون و بارهنگ و سیاه دانه و خاکشیر و اسطوخودوس و خارشته و اسفند و گز را نام برد و از میان انواع گیاهان و درختچه های کوهستانی خودرو واریژه و مورد و اسفرزه و زرشک و کتیرا و … ، از غلات و علوفه و سیفی جات : گندم و جو ، یونجه ، شبدر ، خیار ، بادمجان ، گوجه و کدو و از سبزیجات تقریبا هرچه که بخواهی از قبیل نعناع ، اسفناج ، تره ، شاهی ، تربچه ، شلغم و … قابل ذکر است ، البته تاکید می نمایم که بسیاری از محصولات باغی و کشاورزی که نام بردم به علت اینکه بهره برداری از آنها شدیدا سنتی است و به نحو محدود و دلخواهانه کشت می شود و محصول عمده دهستان تودروار ” گردو ” است .

در باب حیوانات وحشی نیز می توان از  پلنگ و خرس و گرگ و شغال و روباه و نوعی راسو (عروسک) و آهو و خرگوش و قوچ و بز و کبک و قرقوه و بلبل و … نام برد.

و اگر از جامعه و فرهنگ مردم دهستان تودروار بخواهی ، باید بگویم که مردم این بهشت گونه از دوران های کهن تا به امروز طالب علم و دانش بوده اند ، که می توان از حوزه علمیه دروار که در حدود چهارصد سال پیش تاسیس شد از دوران قدیم و از مدارس ابتدایی و راهنمایی و دبیرستان و حسینیه ها و تکایا و مساجد متعدد آن نام برد . حتی اکنون نیز بیشترین آمار تحصیلکرده ها و متخصصین مختلف در سطوح عالیه آموزش عالی در سطح شهرستان از این ناحیه برخواسته اند و در گوشه و کنار ایران مشغول خدمت رسانی به مردم شریف و دینمدار وطن عزیزمان هستند .

مردم دهستان تودروار به زبان خاصی سخن می گویند که قریب به اتفاق با زبان مردمان چهارده و طزره دامغان یکسان است و دستورش تقریبا با فارسی یکی است و کلماتی خاص خود را دارد که در بسیاری موارد بیگانه از زبان فارسی نیست و از زبان مازندرانی تاثیر پذیرفته است مثلا خوردم را ” بَخُوردٌم ” و گفتم را ” بَگُتُم” تلفظ می کنند …

مردم دهستان تودروار بی هیچ اغراقی از شیفتگان رسول خدا (ص) ، نجیب ، شریف ، با فرهنگ ، هوشمند و با استعداد که البته همچون خود شهرستان دامغان به علت اینکه جامعه ای بسیار سنتی دارند بسیاری از سادگی های زندگی مردم قدیم را حفظ نموده اند و به اکثر آلایش های جوامع مدرن آلوده نشده اند و از مفاسد و انحرافات بسیاری همچون دزدی و قتل و ضرب و جرح و پارتی ها و مواد مخدر به غیر از تریاک و سیگار پاکند ، جز آنچه که در هر جامعه ای هر چند سالم وجود دارد و از ضروریات آزادی و حیات و توسعه اجتماع است .

در دهستان تودروار از هر صنف علمی و اجتماعی که بخواهی وجود دارد به زبان عامیانه از  عالم و روحانی ، معلم و استاد دانشگاه ، کارگر و دامدار ، کشاورز و بنّا ، گچ کار و سنگ کار و جوشکار و ورزشکار و برقکار و تیرچه بلوک زن ، نانوا و بقال و سوپری و شیشه بری و تراشکاری و نجار و شکسته بند و لوله کش و معدنچی و بانکی و دکتر و مهندس و دانشجو و پاسبان و پاسدار و بسیجی و روشنفکر و نمایشگاه دار و قفل و کلید ساز و رئیس و کارمند و فقیر و غنی و غیر اینها که البته عمدتا نجار و کشاورز و دامدارند و به تبع آن واحدهای صنعتی و کشاورزی و دامداری و خدماتی متعدد دارد ، شامل : کارخانه سیمان در حال ساخت ، معدن سنگ نسوز و مس و …. و نجاری و تراشکاری و بلوک زنی و آژانس مسافرتی و پایگاه اینترنتی و مرکز مخابراتی و دهیاری و شورای اسلامی و حل اختلاف و درمانگاه و مرکز بهداشت و پاسگاه نیروی انتظامی و باغ و پرورشگاه ماهی و گوسفند و گاو و غیر اینها ….

توجه : کلیه حقوق مادی و معنوی این اثر متعلق به نگارنده آن می باشد .

تهیه و تنظیم : ابوالفضل فولادیانکلمات کليدي : تویه دروار tooyedarvar
ارسال شده در مورخه : ، -78 فروردين ماه ، -621 توسط admin2  چاپ مطلب

مرتبط با موضوع :

 روستای میرهاشم / تفت / یزد  [، -78 فروردين ماه ، -621]
 روستای باباپیرعلی / تویسرکان / همدان  [، -78 فروردين ماه ، -621]
 روستای شعبان / شهرستان نهاوند / استان همدان  [، -78 فروردين ماه ، -621]
 روستای گوکه / لاهیجان / گیلان  [، -78 فروردين ماه ، -621]
 روستای طاقچه داش / مشگین شهر / اردبیل  [، -78 فروردين ماه ، -621]
 طبل - قشم - هرمزگان  [، -78 فروردين ماه ، -621]
 مسن - قشم - هرمزگان  [، -78 فروردين ماه ، -621]
 درگز - بندرعباس - هرمزگان  [، -78 فروردين ماه ، -621]
 نوق - بجستان - خراسان رضوی  [، -78 فروردين ماه ، -621]
 بقچير - بجستان - خراسان رضوی  [، -78 فروردين ماه ، -621]

نام شما: [ کاربر جدید ]

عنوان:
 
نظر:


:) ;) |) :- :( :0 :# *) ^) +)) :} |(( @: (:) :? :**

کد امنيتي : yij85zoc
تايپ کد امنيتي : [ بازگشت ]
امتیاز دهی به مطلب
امتیاز متوسط : 4.66
تعداد آراء: 3


لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد

اشتراک گذاري مطلب
فروشگاه فرش احمدی
تهران هاست
 تبلیغات در سایت روستاهای  ایران