روستاهای ایران: تالار گفتمان

روستاهاي ايران :: نمايش موضوعات - ضرب المثل هاي سنبل آباد-رودبار ال

ضرب المثل هاي سنبل آباد-رودبار ال

 

ارسال موضوع جديد  پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر 

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> ضرب المثلهای قزوین

نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  
نويسنده پيغام

musaaskari
کاربر ویژه

وضعيت: آفلاين
27 تير ماه ، 1390
تعداد ارسالها: 6429
امتياز: 1933470
تشکر کرده: 1
تشکر شده 48 بار در 46 پست


ارسالارسال شده در: جمعه، 28 بهمن ماه ، 1390 19:20:34    موضوع مطلب: ضرب المثل هاي سنبل آباد-رودبار ال پاسخ همراه با اعلان

ضرب المثل هاو اصطلاحات محلی روستای سنبل آبادالموت

دس دس شوره هردو دس وگرد دیم شوره. (کنایه از همکاری دوطرفه است ). ( دست دست رامی شوید هر دو دست بر می گرد صورت را می شوید.)

نمتکی اوچین: (کنایه از آدم های بی خیال و کسانی که هیچ حرفی روی آنها تاثیر ندارد .همان بی غیرت خودمان

تی شکم مگر بابا دری اسکول.(منظور از آدمهای پرخور و سیری ناپذیر ) اسکول همان قسمت گودی غار است که تاریک و عمق دار است که در قدیم چوپانان هنگام باران و سرما گوسفندان خود را آنجا پناه میدادند .جای عمیق

نانجیب خدا یدانه پسر هادا اسمش ویت جیر دین جواردین: (منظور از آدمهای نانجیب و تازه بدوران رسیده است که وقتی به یک چیزی می رسند حرکات عجیب و غریب می کنند .

گرن بز سرچشمه او خور. (او همان آب است)منظور از آدمهای بی شخصیت و پرمدعاست با اینکه خودشان پاکیزه نیستند اما ادعای پاکیزه گی دارند .

خر خر حریف نی وگرد پالان گوشٌه ش گاز گیرٍه.(کنایه از آمهایی که زورشان به طرف مقابل نمی رسد .ولی عقده خودشان را سر یک آدم ضعیف تر از خود خالی می کنند .

گردن گلابی: (کنایه از آدمهایی با کله بزرگ و گردنی باریک )

گلی بُنی سیب زمینی : (منظور از ادمهای کوتوله و موزی )

ایبجر: کسی که همیشه مریض است .

با گالش شول کشن با ورگ مال برن : {گالش همان چوپان خودمان.ورگ همان گرگ خودمان و شول یعنی داد وبیدا ومنظور از مال همان گوسفند است}منظور از آدمهای منافق و دورو که خدا را شکر الان کم نداریم حتی می توانیم کلی صادر کنیم شاید در این زمینه از صادرات بتوانیم چین را مقلوب کنیم .

عروس زیاد تعریف بکنی ...... دری های. (کنایه از آدمهای کم جنبه و کم ظرفیت است .

پیش خر پیی خری کرپیه .(کنایه از تاثیر پذیری افرا خانواده از یک دیگر است.و یا تاثیر پذیری افرا کوچکتر از بزرگتر است .{ کرپی نیز همان پل خودمان است .}

میانه خور کناره مُج .(کنایه از آدمهایی که فقط موقع خوشی ها با شما هستند .همان دوشتان بند کیف)

سگ صحابش نشنا سه.(کنایه از جای شلوغ پلوغ و بی برنامه هرکی به هرکی خودمان )

خل كاسوت : چوبي تقريبا بلند كه براي بهم زدن آتش تنور از آن استفده مي شود .

خرازو :وسيلهاي كه هنگام شخم زدن زمين بوسيله گاو گل اطراف ابجار را به وسيله آن پاك مي كنند تا ابجار (به زبان محلي امراز) بهتر داخل خاک فرو برود .

لايين : وسيله اي كه با روده گوسفند درست مي شود و باعث ارتباط ابجار و جت و گاو جهت شخم زدن زمین می گردد (جت: وسيله اي چوبي که روي گردن گاوها قرار مي گيرد و انها را در يك خط نگه ميدارد ) در قديم كه تراكتور و وسايل مكانيكي نبود زمين را به وسیله گاو شخم زده و محصول مي كاشتند .

دانه دره انباره چلو بتن چي كاره :بعني وقتي برنج در انباره خانه هست پختن آن ديگر كاري ندارد . (كنايه از وجود امكانات است وقتي همه چيز فراهم است خيال صاحب خانه از رسيدن مهمان راحت است .

کِمتر بَخور گٍرد تر بَمُج: (کنایه از آدم های قانع وکم توقع می باشد )و به آدمهایی که برای رسیدن به چیزی کلی برای خودشان بدهی و قرض درست می کنند و یا دست به کارهای بزرگ می زنند و دیگر نمی توانند از پس آن بر بیایند اطلاق می شود .

سیا ماه سفید انجیل :کنایه از در خواست غیره معقول و غیره منطقی یا در خواست غیر متعارف داشتن است .

بومی چک :منظور از لبه پشت بام یا محل پرتگاه و خطر ناک پشت بام را گویند .

لوکُمبَر:روزنه ای (سوراخی)است در کنار تنور که برای تخلیه دود تنور و همچنین رسیدن بهتراکسیژن جهت بهتر سوختن و دود کمتر تعبیه می شود .(همان هواکش فعلی خودمان)

دیزندان : وسیله است مثلث شکل از جنس آهن که آن را روی تنور و یا اجاق می گذارند و بیشتر هنگام پختن سمنو استفاده میشود .این وسیله باعث جلوگیری از آسیب دیدگی لبه تنور و تحمل وزن وسیله سنگین مثل دیگ (همان قزقان خودمان می شود ).

شانِمِک:وسیله ای است دندانه دار شبیه شانه های چوبی که پایه آن چوبی و جنس دندانه های آن از آهن های میخ مانند می باشد .ازآن جهت حلاجی کردن پشم استفاده می شود . پشم را بسیار نرم و لطیف می کند .از پشم حاصل از آن در بافت جوراب پشمی و جاجیم و... استفاده می شود .

چِل :وسیله ای که برای نخ ریسی از آن استفاده می شود .

گدا به منصب بَرِسَ كَندِس پوستاكِنَ : كنايه از آدمهاي بي اصالت است كه وقتي به پست و مقامي مي رسند ادا و اصول هاي عجيب و غريب در مي آورند يا به قول جد يدي ها افه مي آيند .و گذشته خود را فراموش مي كنند. (كندس همان ازگيل است).

تندوراشن :چوبي تقريبا بلند كه به وسيله آن هيزم هاي داخل تنور را هم مي زنند تا بهتر بسوزد . همچنين با آن آتش هاي زير خاكستر تنور را جهت بهتر پختن نان نمايان مي كنند .

بزی روغان بزی شاخ دره : روغن بز در شاخ بز است و وجه تمثيل اين ضزب المثل اين است كه بز شير ده خودش مزد چوپانش را مي دهد با (كره اي كه از شيرش درست مي شود .)

همه ميشان يه دفع رمن كَري ميش دو دفه :همه ميشها يك دفع رم مي كنند ميش كر دو بار (كنايه از آنهايي كه تو باغ نيستند و پس از گذشت طولاني مدت از كاري تازه متوجه آن مي شوند .همان گيج خودمان).

مالان بيمان براسر كِرگان بَشان تلاسر:مالها (گوسفندان )به براسر (محل شير دوشي)آمدند و مرغها به تلاسر )بالاي كوها و مراتع رفتند.

پیر نرسان الاغ هینی جاهل (جوان)نرسان خوسگاری .پیر نفرست برای خرین الاغ .جوان نفرس برای خواستگاری .

بٌز کولی سودی بیخ نمانه :بزغاله زیر سبد نمی ماند .قصه گونه اي از يك ضربالمثل محلي:

روزي سگ باغبان ،سگ چوپان و سگ حداد ( آهنگر) گرگي را دنبال كردند .كمي كه رفتند ،سگ چوپان برگشت و كمي ديگر كه رفتند سگ باغبان نيز برگشت . اما سگ آهنگر همچنان در پي گرگ مي دوديد.

رفتتند و رفتتند تا اينكه گرگ خسته شد و رو به سگ حداد (آهنگر )كرد و گفت :بز چوپان را خورده بودم ،سگش وسط راه برگشت .انگور باغبان را خورده بودم كه سگش برگشت .آيا " دَم " ، "سندان " صاحب تورا خورده ام كه دست از سر من بر نمي داري .

( دم = وسيله اي است كه در قديم ،آهنگران براي باد زدن و شعله ور كردن آتش كوره خود از آن استفاده مي كردند)

سندان = ابزاری است که آهنگران و مسگران بر آن چیزها کوبند.

منبع:
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي ارسال ايميل بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
تشکرهاي ثبت شده از ايجاد کننده تاپيک :
 
تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> ضرب المثلهای قزوین

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1
  
نام کاربري:      کلمه عبور:     

~ يا ~
عضويت در سايت

  


 


Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group
فروشگاه فرش احمدی
تهران هاست
 تبلیغات در سایت روستاهای  ایران