روستاهای ایران: تالار گفتمان

روستاهاي ايران :: نمايش موضوعات - کشتی باچوخه

کشتی باچوخه

 

ارسال موضوع جديد  پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر 

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> بازیهای روستایی خراسان شمالی

نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  
نويسنده پيغام

musaaskari
کاربر ویژه

وضعيت: آفلاين
27 تير ماه ، 1390
تعداد ارسالها: 6429
امتياز: 1933470
تشکر کرده: 1
تشکر شده 48 بار در 46 پست


ارسالارسال شده در: شنبه، 22 مرداد ماه ، 1390 22:13:15    موضوع مطلب: کشتی باچوخه پاسخ همراه با اعلان

كشتي باچوخه در استان خراسان شمالي
اين ورزش از سال ‪ ۱۳۴۲‬براي اولين بار با حمايت “منوچهر لطيف” در شهر شيروانبرگزار شده و پس از آن با همكاري هيات كشتي خراسان سابق اين ورزش در روز عيد فطربرگزار شده و به عنوان تقويم ورزشي در فعاليت ورزشي استان خراسان سابق قرار گرفت.

كشتي باچوخه در استان خراسان شمالي در فصول مختلف انجام مي‌شود به طوري كه اين رقابت در اواسط زمستان و در بهمن ماه در مانه و سملقان و در ‪۱۲‬ فروردين هر سال در شيروان و ‪ ۱۳‬فروردين نيز در بجنورد به صورت استاني با حضور پهلوانان نامدار اين خطه برگزار مي‌شود.
همچنين اين رقابت ورزشي در ساليان گذشته در روز ‪ ۱۴‬فروردين در گود كشتي “چشمه زينل خان” اسفراين برگزار مي‌شده و در سال جاري نيز اين رقابت به صورت قهرماني كشور در تقويم ورزشي فدراسيون ورزشهاي روستايي و عشايري قرار گرفته است.

** نامداران كشتي باچوخه در خطه شمال خراسان ***
استان خراسان شمالي به عنوان خاستگاه اصلي كشتي باچوخه نامداران زيادي داشته‌است كه مي‌توان از بابا پهلوان زيارتي، اكبر خراساني ، حاج قربان محمد بهادري، محمد علي محمدزاده و محمد حسين زارعي ، احمد وفادار ، به عنوان نام آوران اين رشته ورزشي در خطه شمال خراسان ياد كرد. شيوه كشتي باچوخه
مدت مسابقه چوخه ‪ ۱۰‬دقيقه است كه اگر در اين مدت نتيجه مسابقه معلوم نشود، كشتي گيران با استراحت كوتاهي، پنج دقيقه ديگر نيز به مسابقه ادامه مي دهند تا پهلوان اول مشخص شود.
در اين رقابت چوخه كاران لباسهاي محلي شامل يك پيژامه ، پيراهن و كمربند مي‌پوشند و در مدت كشتي كشتي گيران حق گرفتن زير زانوي حريف را ندارند و در خاك نيز هيچ فني اجرا نمي‌شود. ** منش پهلواني نقطه عطف كشتي باچوخه \u003cbr\>در اين رقابت پهلوانان قبل از ورود به ميدان مبارزه وضو مي‌گيرند و با حالت معنوي وارد ميدان شده و پس از روبوسي با حريف با دستور داور كه معمولا از پيشكسوتان كشتي باچوخه است، مبارزه را آغاز مي‌كنند و در پايان نيز برنده و بازنده همديگر را در آغوش مي‌گيرند تا منش پهلواني آنها به تماشاگران نيز ثابت شود. نخستين دوره رقابتهاي كشتي باچوخه قهرماني كشور ‪ ۱۴‬فروردين با دعوت از كشتي گيران ‪ ۳۰‬استان كشور در اسفراين برگزار مي‌شود. در سال گذشته حدود ‪ ۷۰‬هزار تماشاگر از استان خراسان شمالي براي تماشاي اين رقابت به اسفراين رفتند** منش پهلواني نقطه عطف كشتي باچوخه در اين رقابت پهلوانان قبل از ورود به ميدان مبارزه وضو مي‌گيرند و با حالت معنوي وارد ميدان شده و پس از روبوسي با حريف با دستور داور كه معمولا از پيشكسوتان كشتي باچوخه است، مبارزه را آغاز مي‌كنند و در پايان نيز برنده و بازنده همديگر را در آغوش مي‌گيرند تا منش پهلواني آنها به تماشاگران نيز ثابت شود.

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي ارسال ايميل بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
تشکرهاي ثبت شده از ايجاد کننده تاپيک :
 
تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> بازیهای روستایی خراسان شمالی

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1
  
نام کاربري:      کلمه عبور:     

~ يا ~
عضويت در سايت

  


 


Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group
فروشگاه فرش احمدی
تهران هاست
 تبلیغات در سایت روستاهای  ایران