روستاهای ایران: تالار گفتمان

روستاهاي ايران :: نمايش موضوعات - کدخدی های خوشاب-دشتستان

کدخدی های خوشاب-دشتستان

 

ارسال موضوع جديد  پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر 

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> چهره های ماندگار بوشهر

نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  
نويسنده پيغام

musaaskari
کاربر ویژه

وضعيت: آفلاين
27 تير ماه ، 1390
تعداد ارسالها: 6429
امتياز: 1933470
تشکر کرده: 1
تشکر شده 48 بار در 46 پست


ارسالارسال شده در: شنبه، 25 شهريور ماه ، 1391 20:01:17    موضوع مطلب: کدخدی های خوشاب-دشتستان پاسخ همراه با اعلان

کدخدی های روستای خوشاب-دشتستان


1-شهسوار بیگ خوشابی:
اولین کدخدای روستای خوشاب شهسوار بیگ خوشابی همان شخصی که برای اولین بار در این روستا سکنی گزید می باشد و با توجه به قدمت تاریخی این روستا اطلاعات چندانی از ایشان در دست نمی باشد.اما این موضوع که ایشان به همراه خانواده خود برای اولین بار به این روستا مهاجرت می نماید واقامت می گزیند شکی نیست.
2-محمد رضا بیگ خوشابی :
اینکه محمد رضا بیگ چندمین کدخدای روستای خوشاب می باشد نمی توان اظهار نظر قطع به یقین نمود اما ایشان که اسطوره این روستا و شهرستان دشتستان وحتی می توان گفت استان بوشهر می باشد بین سالهای 1200 و1230 شمسی کدخدی این روستا بوده وبعد ها بدلیل نزاع ودرگیری در روستا از آنجا مهاجرت نموده وبه روستای زیارت نقل مکان می نماید.وعاقبت نیز به دست استعمارگر پیر انگلیس جنایتکار به شهادت می رسد.
3-مشهدی نور محمد بیگ خوشابی:
ایشان که از ساکنین قدیمی روستا بوده دربین سالهای 1250و1270شمسی کدخدای این روستا بوده است .ایشان یک پسر به نام محمد ویک دختر داشتند.نوادگان ایشان بعدها به شهر بوشهر وبرازجان مهاجرت می نمایند و اکنون از نوادگان ایشان در این روستا کسی سکونت ندارد.بدلیل ازدواج دختر مشهدی نور محمد بیگ با مختار بیگ کدخدی روستای چاه خانی بعضی از نوادگان دختری ایشان اکنون در آن روستا سکونت دارند.


4-شهسوار بیگ خوشابی(نادری):


شهسواربیگ فرزند غلامرضا بیگ خوشابی مردی متمول و تاجر بود که بین سالهای1270و1310 کدخدای این روستا بوده است.در زمان ایشان موقیت تجاری روستا از اهمیت بیشتری برخوردار می شود وایشان با تهیه مایحتاج کاروانهای تجاری و زیارتی که از طریق بندر بوشهر به کشورهای عربی مهاجرت می کردند صاحب موقعیت ممتازی در سطح منطقه می گردد.


5-اسداله بیگ خوشابی(مختاری)ومحمد اسماعیل بیگ گزبلندی(مالکی):


ایشان بعد از مرگ شهسوار بیگ وبعد از مدتی کدخدای روستای خوشاب گردیدند.اسداله بیگ فرزند محمد رضا بیگ اهل همان روستا ومحمد اسماعیل بیگ فرزند اهل روستای گزبلند بودند که با دادن خراج به خان برازجان ؛ابراهیم خان فرزند غضنفرالسلطنه در حدود یک سال کدخدی این روستا شدند.


6-شیخ احمد مشایخی:


بعد از مرگ میرزا محمد خان برازجانی ودر زمان ابراهیم خان فرزند ایشان از طرف دولت مرکزی(رضا شاه) به تمام نقاط ایران افراد ژاندارمری ونیروهای قزاق جهت خلع سلاح خوانین گسیل شدند .سرگرد اسفندیاری با اختیار تام از دولت مرکزی جهت خلع سلاح دشتستان و دشتی راهی برازجان می شود.ایشان بدلیل اذدواج با اقوام شیخ احمد مشایخی ایشان را به کدخدایی روستای خوشاب منصوب نمودند.وبعد از مدتی کدخدایی روستای خوشمکان را نیز به او واگذار کردند.ایشان بین سالهای 1214و1225 شمسی کدخدای این روستا بود و سرانجام بدست افراد ناشناس کشته شد.


7-شیخ محمد رضا مشایخی:


بعد از مرگ شیخ احمد ،دامادوپسرعموی ایشان شیخ محمد رضا مشایخی کدخدای روستاهای خوشاب و خوشمکان گردید.ایشانابه مدت کوتاهی بین سالهای 1220و1230 شمسی کدخدی این روستا بودند.
8- حاج سید محمد موسوی:
حاج سید محمد موسوی از سادات صاحب احترام این روستا وفرزند سید حسین وبرادر زن حاج محمد بیلر بیگی کدخدای قدرتمند روستای عیسوند توانست با حمایت مردم ودر زیر حمایت بیلر بیگی که از قدرت قابل توجه ایی در سطح منطقه برخوردار بود بین سالهای1330و1355شمسی کد خدای این روستا شود.
9-محمد هاشم مختاری:
محمد هاشم بیگ فرزند ابراهیم بیگ و نواده محمد رضا بیگ به مدت یک سال واندی کدخدی این روستا بوده تا اینکه با انقلاب کبیر خمینی نظام فئودالیسم وخان و کدخدایی سرنگون گردید و نوای آزادی در همه جا طنین انداز گردید.


البته هیچکدام از کدخدایان این روستا اهل زور وظلم به مردم نبودند و همگی مورد حمایت مردم قرار داشتند .

منبع:
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي ارسال ايميل بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
تشکرهاي ثبت شده از ايجاد کننده تاپيک :
 
تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> چهره های ماندگار بوشهر

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1
  
نام کاربري:      کلمه عبور:     

~ يا ~
عضويت در سايت

  


 


Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group
فروشگاه فرش احمدی
تهران هاست
 تبلیغات در سایت روستاهای  ایران