روستاهای ایران: تالار گفتمان

روستاهاي ايران :: نمايش موضوعات - محرم درروستای مصطفال - خدابنده

محرم درروستای مصطفال - خدابنده

 

ارسال موضوع جديد  پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر 

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> مناسبتهای مذهبی زنجان

نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  
نويسنده پيغام

musaaskari
کاربر ویژه

وضعيت: آفلاين
27 تير ماه ، 1390
تعداد ارسالها: 6429
امتياز: 1933470
تشکر کرده: 1
تشکر شده 48 بار در 46 پست


ارسالارسال شده در: شنبه، 11 آذر ماه ، 1391 19:37:05    موضوع مطلب: محرم درروستای مصطفال - خدابنده پاسخ همراه با اعلان

مصطافالی نین عاشوراسیساعت 9 صبح عاشورای هر سال مردم آبادی در مسجد حضرت ابوالفضل العباس(ع) روستای مصطافال(مصطفی لو)جمع می شوند مردمی که با دست های پینه بسته خود آجر به آجر مسجدشان را درست کرده و کودکانی که لحظه به لحظه قد کشیدن خودشان را با قد کشیدن دیوارهای مسجد به یاد می آورند.

مسجد روستای مصطافال برای اولین بار در سال 1348 به صورت رسمی و اسمی توسط اهالی روستا و با تشویق های میرزای آبادای(مرحوم حاج عشقعلی صفری) احداث و بنا گردید . هر چند که قبل از تاسیس این مسجد مراسمات دینی و مذهبی علی الخصوص مراسم دهه اول محرم در خانه های اهالی آبادی برگزار می گردید . این مسجد تا سال 1387 به عنوان یک مسجد خشتی و چوبی برپا بود تا اینکه در سال 1387 اهالی روستا عزم خود را مبنی بر ساخت مسجدی جدید در زمین همان مسجد سابق راسخ نموده و در عرض کمتر از شش ماه بدون دریافت هیچگونه کمک دولتی و تنها با اتکاء به کمک های معنوی و مادی خود مسجد جدید را درست کردند.

هم اکنون مسجد حضرت ابوالفضل العباس روستای مصطافال در دهه اول محرم مخصوصا شب های هفتم و هشتم و علی الخصوص شب های تاسوعا، عاشورا و مهمتر از همه شب(شام غریبان) شاهد برگزاری خالصانه ترین، بی ریاترین، صادقانه ترین، بی ادعا ترین و ساده ترین و در عین حال کوچکترین و کم جمعیت ترین مراسم و دسته عزاداری ابا عبد الله الحسین (ع) و یاران و اصحاب باوفایشان نه تنها در سطح استان زنجان بلکه در سطح کشور می باشد این مسئله یک ادعا نیست و اغراق هم نیست بلکه واقعیت دارد و این واقعیت را نیز اهالی روستا بارها تجربه کرده و به اثبات رسانده اند. این مطلب (عزاداری خالصانه و صادقانه و ساده) برای هرکسی که شک دارد قابل تجربه می باشد و می تواند در تاسوعا و عاشورای حسینی و شام غریبانش سری به این روستا بزند. ما نیز خاک پایش را طوطیای چشم خود می کنیم و قدمهایش را روی تخم چشم هایمان جا می دهیم.

اما در عاشورای هر سال مردم آبادی ساعت 9 صبح در مسجد روستا اجتماع کرده و ساعت 10 نیز اقدام به راه اندازی دسته عزاداری می نمایند، دسته ای ساده و بی پیرایه که تنها پیرایه اش علم و کرسی ای است که رویش را با یک پارچه ای سیاه و قرمز می پوشانند تا عزاداران، نذرهای نقدی خود را به این پارچه های گره بزنند. دسته ای که شاید تعداد عزادرانش کمتر از 120 نفر باشد اعم از خرد و کلان و پیر و جوان.

مراسم از مقابل مسجد و با نوحه خوانی جوشی و شورشی شروع می شود. دسته شروع به حرکت می نماید و بر در هر خانه ای که می رسد به مدت 5 دقیقه توقف نموده تا صاحب خانه نذر خود(اعم از قربانی و شربت و...) را بین عزاداران تقسیم نماید در طول مدت توقف در مقابل هر خانه نوحه خوانی و اهداء صلوات و فاتحه به اموات آن خانه و درخواست سلام و صلوات برای سلامتی بازماندگان آن خانه از برنامه های اصلی دسته عزاداری می باشد. دسته عزاداری به همین منوال در مقابل تمام خانه های روستا توقف داشته تا اینکه به آخرین خانه می رسند که در محله پائین روستا قرار دارد. توقف در این خانه به مدت یک ربع طول می کشد تا اینکه یک نفر از اهل آن خانه داخل یک سطل سفیدی گل عزاداری را آماده کند گلی که با مقداری از تربت کربلا متبرک شده است و هر ساله نیز توسط مردان آن خانه تهیه می شود. بعد از آماده شدن گل عزاداری، دسته به دو گروه سینه زنان و سرزنان(گل گذاران) تقسیم می شود. گروه سینه زنان جلودار دسته می شوند سپس دسته عزاداری با نوحه خوانی های جوشی و شورشی ترکی به طرف مسجد روستا جایی که دسته عزاداری زنان نیز در آنجا منتظر هستند به صورت آهسته آهسته و با حالت معنوی خاصی حرکت می کند شدت سینه زنی و سر زنی و نهایتا عزاداری به مدت نیم ساعت در نزدیکی مسجد به اوج خود می رسد. وقتی که علم می خوابد روضه خوان شروع به خواندن روضه ظهر عاشورا و سپس نماز ظهر عاشورا می نماید.

لازم به ذکر است که بیش از یکصد سال است که دسته عزاداری روز عاشورا به طور منظم در سخت ترین و شدیدترین شرایط جوی مخصوصا در زمستانهای سرد و یخبندان نیز با عشق به ابا عبد الله الحسین (ع) و با تمام وجود و معرفت برگزار شده و می شود. شاید که نه، حتم دارم دسته عزاداری روز عاشورای روستای مصطفال(مصطفی لو) از بی ادعا ترین، بی ریاترین، خالصانه ترین، عاشقانه ترین و با معرفت ترین دسته های عزاداری در سطح ایران و لی ناشناخته می باشد.

در سالهای دور، قمه زنی و زنجیر زنی جزء برنامه های دسته عزاداری در روز عاشورا بود و همچنین مردم روستا اقدام به درست کردن جنازه نمادین امام حسین(ع) می نمودند آنهم به این صورت که جنازه خون آلود و بدون سر امام حسین(ع) را روی نردبانی گذاشته و آن را در طول عزاداری دسته با خود تا پایان مراسم و تا مقابل مسجد حمل کرده و آن را در پایان روی زمین گذاشته و دور آن جمع شده و گریه می کرند و بعدها این جنازه نمادین و همچنین قمه زنی و زنجیر زنی از دسته حذف شدند.

در طول روزهای تاسوعا و عاشورا و شام غریبان مردم روستا مهمان سفره ابا عبد الله الحسین(ع) هستند همچینن اوج عزاداری ها برای امام حسین(ع) در شام غریبان می باشد.

نوحه:

پیغمبر آغلار ربو گجه/ شام عریباندی

زهرا چوخ آغلار بوگجه / شام غریباندی

از معروفترین و سوزناک ترین نوحه های شام غریبان در روستای مصطفی لو هست که ورد زبان کودکان نیز می باشد................................................................................روستای مصطفال (مصطفی لو) از کوچکترین و کم جمعیت ترین روستاهای استان زنجان می باشد که در 55 کیلومتری شهرستان قیدار نبی(خدابنده) و در 20 کیلومتری شهر گرماب مرکز منطقه افشار و در 25 کیلومتری غار معروف کتله خور بزرگترین غار خشکی جهان قرار دارد.

روستایی که اصالتا ترک زبان و ترک نژاد بوده و از ایل افشار و شاهسون بزرگترین و قدرتمندترین ایلات و قبایل تشکیل دهنده امپراطوری بزرگ صفویان محسوب می شوند طبق باورهای ریش سفیدان و بزرگترهای آبادی روستای مصطافال(مصطفی لو) حداقل بیش از 700 سال قدمت دارد این باور سینه به سینه از پدران به فرزندان منتقل شده است. وجود کوه قدیمی و تاریخی"اودلاجان" به معنای آتشگاه، محل روشن کردن آتش، محل قرار دادن آتش و معروف به "قاراغول" دلیل محکمی بر این ادعا می باشد .

...................................................................................................

نوشته شده توسط : خلیل مختاری نیا

منبع:
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي ارسال ايميل بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
تشکرهاي ثبت شده از ايجاد کننده تاپيک :
 
تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> مناسبتهای مذهبی زنجان

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1
  
نام کاربري:      کلمه عبور:     

~ يا ~
عضويت در سايت

  


 


Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group
فروشگاه فرش احمدی
تهران هاست
 تبلیغات در سایت روستاهای  ایران