روستاهای ایران: تالار گفتمان

روستاهاي ايران :: نمايش موضوعات - قوم تاجیکها - ورامين

قوم تاجیکها - ورامين

 

ارسال موضوع جديد  پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر 

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> اقوام استان تهران

نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  
نويسنده پيغام

musaaskari
کاربر ویژه

وضعيت: آفلاين
27 تير ماه ، 1390
تعداد ارسالها: 6429
امتياز: 1933470
تشکر کرده: 1
تشکر شده 48 بار در 46 پست


ارسالارسال شده در: جمعه، 24 آذر ماه ، 1391 11:23:19    موضوع مطلب: قوم تاجیکها - ورامين پاسخ همراه با اعلان

قوم تاجیکها - ورامين

تعدادی از بچه محلی های ما تاجیک هستند به همین جهت مطالب زیر که مربوط به قوم تاجیک در ورامین هست مطالعه گذاشتم

قوم تاجیکها جزء عشایر منسوب نمی شوند تاجیکها از قدیمی ترین اقوام ورامین و ایران هستند . معنای واژه تاجیک همان آریایی است یعنی تاجیک و تاجدار هستند . در تعدادی از مقاله های بحثی روی این موضوع است که تاجیکان به اصطلاح از اقوام نزدیک ایرانی اند .

چنانچه در لغت نامه دهخدا آمده است ، تاجیک به غیر عرب و غیر ترک را می گویند و فرهنگ فارسی معین می گوید : تاجیک ( تازیک ) و تات رعیت و جیک پسوند تصغیر بوده و صاحب فرهنگ نظام می گوید : تاجیک نسل ایرانی و فارس زبان می باشند و نتیجه پژوهش اکثر دانشمندان چنین است واژه تاجیک در ابتدا به یکی از قومهای خراسان و سپس به تمام فارسی زبانان دنیا اطلاق شد و تمتم علما و ادبای مشرق زمین از زمانهای قدیم تا سده نوزده کلمه تاجیک را متعلق به همه فارسی زبانان دانسته اند.

تشکیل خلق تاجیک از دوران ساسانیان بود . زبان معاصر تاجیک از زبانهای غربی ایران است . به عقیده زبیان شناسان اساس آن لهجه جنوب و غربی فارسی است که به سمت شمال و شمال شرقی گسترش یافت . نوشته های فارسی (دقیقا فارسی میانه) قرنهای هفتم و هشتم میلادی که در نزدیکی مرو به دست آمد روشن دلالت می کند که در این مناطق به زبان فارسی (تاجیکی) که آن را زبان فارسی دری یا فارسی هم نام برده اند حرف می زنند . طبق معلومات الجهشیاری تا سال ۷۴۲ میلادی در خراسان خط فارسی را به کار می بردند.

ز دریــای عمـــان بــرآمـــد کســی ســـفر کـــــرده دریـــا و هــامون بســــی

عرب دیده و ترک و تاجیک و روم ز هر جنس در نفس پاکش علوم ((سعدی))

کوه بلند پامیر بــام جــهان تـــاجیک چون دید شاعرش را شادانه گفت تبریک

به خاطر اینکه محمود کاشغری در کاشغر هفت رود و رئستاهای تاجیک نشین زیسته و فرهنگ خود را فراهم ساخت واژه تات تات ، تت و تاجیک را در نسبت آریایی نژادان به کار برده است .در این سرزمین ها چنانچه ذکر شد هیچگاه غربها نبودند و ایرانی زبانان سغدی و سایی در آنها زندگی می کردند.دانشمندان معروف به درستی یادآوری می شود که واژه تاجیک در مفهوم مسلمان غالبا به ایرانیان منسوب می شود و مسلم است که ترکان اسلام را نه مستقلا از عربها ، بلکه به وسیله تاجیکها پذیرفته اند.

تاژیک ، تاجیک و تازیک در این مورد ارتباطی به لفظ تات دارد که در ترکی نام ایرانیان و نام زبان فارسی است و تاژیک با فارسی زبان مترادف است.

تاجیکها از قدیمی ترین اقوام ایران و ورامین هستند . اگرچه هنگام گرفتن شناسنامه عده ای توسط خوانین و کدخدا نام خانوادگی اجباری انتخاب کردند. در فرهنگهای فارسی قرین به این تعریف بیان شده و اضافه شده که مردم به زبان تکلم می کنند. نام طایفه ای از نژاد آرین هستند.

تاجیکهای ورامین فارسی زبان و اصیل ترین کلمه ها در زبان ایسان متداول است و بسیاری از کلمات ، اصطلاحات مرسوم در زبان قدیمی و بسیار شبیه متون ادب کهن همچون تاریخ بیهقی و قابوس نامه را دارند که در این باره به باورهای مردم ورامین اثر نگارنده می توان مراجعه کرد.

در زبان ایسان واژه هایی رایج است که در بحث زبان شناسی فارسی از اهمیت زیلدی برخوردار است که مناسب حضور است مثلا تاجیک ایجدان ، تاجیک خاوه ، تاجیک باغخواص ، تاجیک محیط ، تاجیک حضار کوچک ، تاجیک دربالا، تاجیک قلعه ، تاجیک حبیب آبادی و تاجیک قلعه سین .در روستاهایی که درصدی تاجیک هستند و قدیمی ترین روستای ورامین هستند که عبارتند از ایجدان ، خاوه ، طارند ، شوش آباد ، هفت جوبه ، قلعه سین ، رستم آباد ، احمدآباد وسط ، ارمبویه ، آبباریک، معین آباد ، قلعه بلند ، قلعه خواجه ، سعدآباد ، حصار حسن بیگ ، حصارک ، حصاربالا ، ده وین ، داوودآباد ، هفت جویه ، زواره ور ،

مهدی آباد می باشند . تاجیکها در کل نواحی ورامین پراکنده اند ، تاجیکها چه اجباری و چه اختیاری هرجا که رفتند نام ورامین را محل اقامت خود گذاشته اند مثلا ورامینک شهریار ، تل جیرفت ، ورامینه ماه نشان ، ورامینیه تهران ، با توجه به اینکه در منطقه ورامین اقوام مختلف زندگی می کنند ولی همه به لهجه ورامین تکلم می کنند ، ضمن اینکه کلیه اقوام ساکن ورامین و روستاهای تابعه به زبان ورامینی که همانا تاجیکی هست تکلم می کنند و نیز از کلمات فارسی دری کم و بیش استفاده می شود . مذهب شیعه و به موازین شرعی متعصب اند و مراسم کهن مثل چهارشنبه سوری ، دستمال اندازی ، شب چله و عید نوروز دارند.لازم به ذکر است در مکانهایی که ۷۰ تا ۹۵% تاجیکها ساکن هستند آثار باستانی تاریخی بیشتر حفظ شده است . جای دارد که اشاره ای به مکانهایی که ردپایی از اسم ورامین یا تاجیک در کشور دیده شده نام ببریم.

منبع:
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي ارسال ايميل بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
تشکرهاي ثبت شده از ايجاد کننده تاپيک :
 
تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> اقوام استان تهران

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1
  
نام کاربري:      کلمه عبور:     

~ يا ~
عضويت در سايت

  


 


Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group
فروشگاه فرش احمدی
تهران هاست
 تبلیغات در سایت روستاهای  ایران