روستاهای ایران: تالار گفتمان

روستاهاي ايران :: نمايش موضوعات - ازدواج در روستای تیغدر / نهبندان

ازدواج در روستای تیغدر / نهبندان

 

ارسال موضوع جديد  پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر 

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> ازدواج در خراسان جنوبی

نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  
نويسنده پيغام

musaaskari
کاربر ویژه

وضعيت: آفلاين
27 تير ماه ، 1390
تعداد ارسالها: 6429
امتياز: 1933470
تشکر کرده: 1
تشکر شده 48 بار در 46 پست


ارسالارسال شده در: چهارشنبه، 6 فروردين ماه ، 1393 22:55:20    موضوع مطلب: ازدواج در روستای تیغدر / نهبندان پاسخ همراه با اعلان

ازدواج در روستای تیغدر / نهبندان


دربحث آداب و رسوم به موارد مختلف و متعددی همچون خواستگاری ريال عروس کشان، نام گذاری نوزاد ، ختنه سوری ، جشن ها و اعیاد، باورها و اعتقادات اشاره می گردد.

مراسم انتخاب همسر:

در گذشته بعضی از خانواده ها از همان کودکی نامزدی دختر و پسر را مطرح می کردند ( مخصوصا اگر دختر عمو و پسر عمو بودند ) معمولاً پسر بچه دستمالی را برسر دختر نوزاد بسته و اورا نامزد خود معرفی می نمود و در اصطلاح وی را عروس ناف بریده خود می دانست.

ولی امروزه پس از انتخاب همسر با وساطت خویشاوندان تحقیق و بررسی انجام می شود . معمولاً یک زن از نزدیکان داماد نزد خانواده عروس رفته و موضوع را مطرح می کند که این مراسم را اصطاحا ((کدخدایی)) می گویند و بعد شبی را با نام (( بله برون )) مشخص کرده و کفش در پای عروس کرده و یک حلقه نامزدی به عروس می دهند . مراسم عقد با خرید از بازار و دعوت از تمامی دوستان و آشنایان انجام میشود هنگام خطبه عقد جلوی داماد قرآن و آینه ، ظرف آب و یک ظرف کوچک برنج و یکی هم گندم می گذارند و زیر زانوی داماد یک بالشت (متکا) می گذارند تا در پایان خطبه برسر یکی از مجردین بکوبد تا او هم بختش باز شود .

در مجلس زنانه همان شب مراسم قند سابی است و سه بار عاقد در خواست رضایت از عروس خانم می نماید . وقتی جواب بله داده شد مجلس سر شار از شادی گشته و هدایا تقدیم می شود که در مراسم اغلب طلا از طرف خانواده داماد می باشد و شاد باش از طرف اقوام عروس .

تشریفات عروسی در گذشته سه مرحله بود :

1- هیزم کشی 2-حنابندان 3 – عروس کشان

مراسم هیزم کشان :

چند نفر از فامیل داماد به صحرا رفته و چند بار هیزم با ر هیزم با الاغ به ده حمل می کردند که روی هیزم های هر الاغ را با پارچه ای قرمز می پوشاندند که وقتی وارد روستا می شدند و صلوات از آنها استقبال می شد.

مراسم حنابندان :

یک سینی از حنا را با شمع و گل تزئین نموده و پارچهد سفیدی روی آن کشیده بعد اقوام داماد مقــداری پول در سینی می ریزند تا عروس رضایت دهد که دست و پایش را حنا کنند این مراسم با ساز و آواز همراه است.

مراسم عروس کشان :

در این مراسم داماد به همرا اقوام و بزرگان محل به درب منزل پدر عروس رفته و بعد از خداحافظی عروس با خانــواده و اقوام

خود داماد دست عروس خانم را گرفته و به همراه اهالی به سمت خانه داماد روانه می شوند در بین راه سنت بسیار خوبی که اجرا می شود مراسم خواندن سوره مبارکه الرحمن است که تمام اهالی یکی از آیات آن (فبای آلائ ربکما تکذبان ) را تکرار می کنند وقتی عروس و داماد جلوی درب منزل خود رسیدند فامیل و اقوام هدایای خود را به داماد و عروس می دهند و در پایان هم گوسفندی را به میمنتی و مبارکی ازدواج داماد و عروس ذبح میکنند و بعد از آن عروس و داماد روانه خانه خود می شوند جلوی درب ورودی حال عروس خانم از آقا داماد قول یک مسافرت را می گیرد که معمولاً بعد از چند وقت داماد به قول خود وفا می کند و به محلی که قول داده می روند .

مراسم پاتختی :

یکی دیگر از مراسمات این روستا مراسم پاتختی است این مراسم روز بعد از عروسی برگزار می شود به این صورت کــــه جهیزیه عروس خانم را با چند ماشین به خانه داماد برده می شود و بعد از ظهر همان روز اقوام داماد جهیزیه عروس را مــــــی چینند و شب مراسم پاتختی می گیرند در این مراسم اقوام عروس و داماد هدایایی به رسم یادبود به آنها تقدیم می کنند و آغاز شروع زندگی نو را به آنها تبریک می گویند .

اعتقادات و باورها:

1- در مراسم عروسی اعتقاداتی نیز دارند که وقتی داماد به داخل اتاق عروس می آید معتقدند که هر کدام زودتر پای دیگری را لگد کند در طول زندگی حرفش بر دیگری رجحان خواهد داشت.

2- جلوی پای عروس و داماد گوسفند قربانی می کنند و از خون آن به کف پا یا کفش دعروس و دامــــــاد می مـــالند تا از خطرات احتمالی محفوظ باشند

3- وقتی عروس و داماد وارد خانه شان می شوند داماد دست و پای عروس را می شوید و به چهار گوشه خانه می پاشــــد به نیت سفید بختی و خیر و یرکت در زندگی شان

4- پوشیدن لباس سیاه در مراسم عروسی را نشانه بد یمنی می دانند.

منبع:
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي ارسال ايميل بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
تشکرهاي ثبت شده از ايجاد کننده تاپيک :
 
تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> ازدواج در خراسان جنوبی

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1
  
پاسخ سريع:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow
                 افزودن امضاء به مطلب ارسالي (امضاء كاربر در بخش ويرايش مشخصات كاربر قابل تغيير است .)


 

  


 


Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group
فروشگاه فرش احمدی
تهران هاست
 تبلیغات در سایت روستاهای  ایران