روستاهای ایران: تالار گفتمان

روستاهاي ايران :: نمايش موضوعات - ازدواج در روستای کهنه / جغتای

ازدواج در روستای کهنه / جغتای

 

ارسال موضوع جديد  پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر 

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> ازدواج در خراسان رضوی

نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  
نويسنده پيغام

musaaskari
کاربر ویژه

وضعيت: آفلاين
27 تير ماه ، 1390
تعداد ارسالها: 6429
امتياز: 1933470
تشکر کرده: 1
تشکر شده 48 بار در 46 پست


ارسالارسال شده در: دوشنبه، 26 آبان ماه ، 1393 21:30:28    موضوع مطلب: ازدواج در روستای کهنه / جغتای پاسخ همراه با اعلان

آیین ازدواج در روستای کهنه / جغتای


مراسم خواستگاری

مادر آقاپسر چند دختر خانوم روستا را زیر نظر می گیرد. هرکدام از آنها در هنر و زیبایی نسبت به هم سبقت دارند که با شور و مشورت در خانواده و در نهایت با در نظر گرفتن خواسته ی آقاپسر یکی از دختر خانوم ها را انتخاب می کنند .

خب ، این شرایط همیشه صادق نبود ، بیشتر مواقع هم از روی تعصبات و فرهنگ بسته روستا ، میل ها و نظرها خیلی دخیل نبودند. مثلاً فلان دختر خانوم نشان شده ی پسر عمویش یا دیگر بستگانش بود ( پیوندشون توی آسمانها بهم بسته شده ) و این حکم به تفسیر آنها الهی و غیرقابل تغییر بود که این موضوع در سرنوشت آنها تأثیرگذار و ماجرا ساز بود و آینده ای نه چندان خوش را رقم می زد.

خب دیگه رسیدیم به شرایط ازدواج برای آقاپسر و دختر خانوم ، اولین شرط برای آقاپسر گذراندن خدمت اجباری (سربازی) بود که یکی از شرایط مرد بودن به حساب می آمد و دومین شرط لازم ، از پس زندگی برآمدن و خرجی زندگی را مهیا کردن... و اما شرایط دختر خانوم : نجابت ، هنرمند بودن

به همین راحتی!

خب دیگر خانواده آقاپسر حرفی برای گفتن ندارند. خانواده آقاپسر پیغامی می فرستند به خانواده دختر خانوم که اجازه بدهید برای خواستگاری حضورتان برسیم سپس خانواده دختر خانوم بعد از طی رسوم های جاری روز خواستگاری را تعیین می کنند.

حالا دیگر تمام زحمت ها به گردن مادر آقاپسر می افتد و باید تدارک روز بلی برون را ببیند و با چندتن از ریش سفیدان و بزرگترهای طایفه به همراه شاه داماد راهی منزل دختر خانوم می شوند و با سلام و صلوات وارد خانه ی دختر خانوم می شوند.

خانواده دخترخانوم هم خودشان را برای پذیرایی از خواستگاران آماده و مهیا می کنند. مهمان ها با شادی و هلهله همراه یک سینی گل و شیرینی وارد می شوند بعد از این هم کلی تعارف به همدیگر تکه پاره می کنند و هر کدام در یک گوشه ای از اتاق می نشینند. شاه داماد با لباسی آراسته در کنار پدر می نشیند و با صرف مختصری تنقلات و چای بعد از پچ پچ ریش سفیدان و بزرگان خانواده آقاپسر ، پدر شاه داماد لب به سخن می گشاید و اولین حرف ایشان خطاب به پدر عروس خانوم: " این آقاپسر را برای نوکری و دست بوس به خدمتتان آوردم که انشالله لیاقت نوکری شما را داشته باشد".

در جواب هم پدر دختر خانوم: " عروس خانوم را کنیز آنها معرفی میکند و آرزوی سلامتی برای آقاپسر می کند و ایشان را بعنوان پسر خودش خطاب می کند".

آقاپسر هم در قسمت بالای اتاق که جایگاه زنان هست زیر چشمی بدنبال دختر خانوم می گردد که ناگهان در کنار مادرش دختری را با چادر سفید گلدار با صورتی نیمه پوشیده که با دست راست خود چادرش را زیر چانه محکم گرفته و به گل قالیچه ای که مهمانان روی آن نشسته اند خیره شده را کشف میکند .

خدا نیاره آن لحظه ای را که دو نگاه به هم تلاقی کند،آسمان قلمبه می شود و دل دو دلداده فرو می ریزد و اما از برادر نوجوان نو عروس برایتان بگوییم که چشمش در هر نقطه ای از این اطاق می گردد و به خصوص در قسمت بالای اتاق که زنان نشسته اند که یک آن صدای دلنوازی به گوشش می رسد ( انشاالله عروسی پسرتان ) . وای نگو ... زندگی چقدر شیرین می شود.پسرک حالا دیگر از این رو به آن رو می شود و بدنبال این نجوای دلنشین است که چشمش به دختری که در کنار مادر داماد نشسته و یک دل نه چند صد دل عاشقش می شود. چه اتفاق جالبی مثل اینکه خواهر داماده خب چه بهتر!

از قدیم گفتند هر بده ای بستانی دارد. ورق طوری بر میگرده که گویا برای خواستگاری پسرک آمده اند.خدا بخیر بگذراند در این اتاق چه انرژیی متصاعد می شود که با هیچ مقیاس انرژیی نمی شود محکش زد،که واحد ریشتر هم جواب گوی این انرژی تولید شده نیست ...

بعد از گفتن بله از طرف خانواده عروس خانواده داماد یک عدد روسری که با خود همراه آورده اند را به سر عروس می بندد و به اصطلاح محلی عروس را نشانه می کنند.

مراسم حنابندان عروس

مراسم حنابندان قبل از شب عروسی انجام می شود در این مراسم مهمان های عروس خانوم و شاه داماد هرکدام در منزل خود میزبان میهمانان طایفه خود هستند.

بعد از پاسی از شب ، عروس خانوم و شاه داماد هرکدام هدایایی که برای یکدیگر تهیه کرده اند را کادو کرده و داخل طبق می گذارند و معمولاً خانمها با بالا گرفتن طبق ها برسر با شادی و سرور ، هدایا را نزد عروس و داماد می آورند .

مراسم حنابندان با قرار دادن حنا برکف دست عروس خانوم از سوی اقوام نزدیک خانواده داماد صورت می گیردو اقوام و میهمانان شاباشهایی را تقدیم عروس خانم می نمایند.

مراسم عروسی

بعدالظهر عروسی اقوام و دوستان نزدیک داماد در منزل داماد حضور می یابند و داماد را ابتدا به سلمونی می برند و سپس مراسم حمام که قبلا داماد را به حمام عمومی می بردند ولی اکنون به علت مخروبه شدن حمام عمومی داماد در حمام یکی از اقوام نزدیک استحمام می کند تا دم غروب که چند تا از بزرگان نزدیک داماد به خانه عروس خانم می روند تا اجازه رفتن عروس خانم را به انار گاه (محلی در ابتدای راه ورودی روستا) از پدر عروس خانم بگیرند.

طبق سنت قدیمی ابتدا عروس خانم به همراه اقوام خود با هلهله و شادی به انارگاه می رود و سپس کاروان داماد نیز با هلهله و شادی به انارگاه میروند .طبق رسم قدیمی 300متری مانده به کاروان عروس خانم اقوام نزدیک داماد(پدر،مادر،برادر،عمو و....) یکی یکی برای عرض خوشامد نزدیک کاروان عروس خانم می روند و مردان نیز با زدن کله ملق (همان پشتک واروی امروزی)جلو عروس خانم به عروس خوشامد می گویند. سپس مراسم انارزنان داماد از بالای سر عروس خانم شروع می شود.(داماد انارهایی که توسط مادر عروس خانم تهیه شده است از بالای سر عروس خانم به سمت جوانان پرتاب می کند.پس از پایان مراسم انار زنان داماد به همراه عروس به سمت منزل حرکت و مردم نیز آنان را با هلهله و شادی همراهی می کنند و در بین راه نیز زنان همساده با اسفند دود کردن و خواندن دوبیتی به آنان خوشامد می گویند . جلو درب ورودی منزل پدر داماد گوسفندی را قربانی می کندو بعد از دادن یک رونما به عروس خانم ،دست عروس خانم را می گیرد و عروس خانم همراه داماد به خانه می رود.

مراسم با صرف شام و مراسم شادی و حنابندن داماد (همانند حنابندان عروس)در انتهای شب به پایان می رسد.

امید است که این حقیر توانسته باشم گوشه ای از سنتهای عروسی روستا را هر چند ناقص بازگو کرده باشم.با آرزوی خوشبختی برای تمامی عروس و دامادها

منبع:
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي ارسال ايميل بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
تشکرهاي ثبت شده از ايجاد کننده تاپيک :
 
تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> ازدواج در خراسان رضوی

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1
  
پاسخ سريع:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow
                 افزودن امضاء به مطلب ارسالي (امضاء كاربر در بخش ويرايش مشخصات كاربر قابل تغيير است .)


 

  


 


Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group
فروشگاه فرش احمدی
تهران هاست
 تبلیغات در سایت روستاهای  ایران