روستاهای ایران: تالار گفتمان

روستاهاي ايران :: نمايش موضوعات - تسمه بازی / کلاته میرعلی

تسمه بازی / کلاته میرعلی

 

ارسال موضوع جديد  پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر 

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> بازیهای روستایی خراسان رضوی

نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  
نويسنده پيغام

musaaskari
کاربر ویژه

وضعيت: آفلاين
27 تير ماه ، 1390
تعداد ارسالها: 6429
امتياز: 1933470
تشکر کرده: 1
تشکر شده 48 بار در 46 پست


ارسالارسال شده در: جمعه، 3 ارديبهشت ماه ، 1395 07:48:07    موضوع مطلب: تسمه بازی / کلاته میرعلی پاسخ همراه با اعلان

تسمه بازی / کلاته میرعلی

در راستای معرفی بازیهای سنتی کلاته ، این بار به یکی دیگر از بازیهای جذاب و البته کمی هم خشن سالیان پیش روستا میپردازیم . همانطوری که از اسم این بازی پیداست برای شروع نیاز به چند عدد کمربند یا همان تسمه داریم. تعداد تسمه ها به تعداد بازیکنان تیمها بستگی دارد یعنی به ازای هر بازیکن یک تسمه. (ما در اینجا بازی را برای تعداد چهار بازیکن برای هر یک از تیمها توضیح میدهیم ). برای شروع , پس از یارگیری , دایره ای بر روی زمین به قطر چهار متر میکشیم . ( پر واضح است که در صورت زیاد شدن نفرات قطر دایره افزایش می یابد .) سپس نفرات تیمی که از طریق قرعه کشی باید در داخل دایره بازی کنند هر یک به فاصله 90 درجه تسمه ای را بر روی زمین قرار میدهند (طوریکه سر فلزی تسمه مماس بر محیط دایره و سر چرمی ان رو به داخل باشد) و روی آن طوری میایستند که تسمه بین پاهای انها قرار بگیرد ولی نباید پا را روی تسمه بگذارند .

بازی از اینجا شروع میشود که نفرات بیرون دایره سعی می کنند تسمه ها را از بین پاههای بازیکنان تیم حریف بربایند و اینکار نیاز به مهارت دارد چرا که در هنگام ربودن ، بازیکن داخل زمین تلاش میکند تا با پای خود به بازکن بیرونی ضربه بزند و اگر ضربت پای او به بازیکن حریف بخورد جای تیمهای بیرونی و داخل دایره عوض میشود . البته در هنگام ضربه ، نباید پای بازیکن از خط دایره خارج شود . حال اگر بازیکنان بیرونی توانستند یکی از تسمه ها را بردارند با ضربه های تسمه به بازیکنان داخل زمین ، سعی میکنند دیگر تسمه ها را نیز ربوده و پس از برداشتن همه تسمه ها ، شروع به کتک زدن بازیکنان تیم مقابل با تسمه مینمایند و اینکار تا زمانی ادامه می یابد که یکی از بازیکنان کتک خور بتواند با پایش به بازیکنان کتک زن ضربه بزند و با ضربه او بازی از نو شروع میشود یعنی جای تیمها در داخل و خارج دایره عوض میگردد .

این بازی بیشتر در فصل بهار و پاییز انجام میشود و همه افراد با سنین مختلف در آن شرکت میکنند هر جند در سالهای اخیر با رو آوردن بچه ها به بازیهای کامپیوتری ، این بازی نیز به کلکسیون بازیهای فراموش شده اضافه شده است .

منبع:
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي ارسال ايميل بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
تشکرهاي ثبت شده از ايجاد کننده تاپيک :
 
تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> بازیهای روستایی خراسان رضوی

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1
  
پاسخ سريع:

Very Happy Smile Sad Surprised Shocked Confused Cool Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Idea Arrow
                 افزودن امضاء به مطلب ارسالي (امضاء كاربر در بخش ويرايش مشخصات كاربر قابل تغيير است .)


 

  


 


Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group
فروشگاه فرش احمدی
تهران هاست
 تبلیغات در سایت روستاهای  ایران