روستاهای ایران: تالار گفتمان

روستاهاي ايران :: نمايش موضوعات - محرم در روستای انی - گرمی

محرم در روستای انی - گرمی

 

ارسال موضوع جديد  پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر 

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> مناسبتهاي مذهبي اردبيل

نمايش موضوع قبلي :: نمايش موضوع بعدي  
نويسنده پيغام

musaaskari
کاربر ویژه

وضعيت: آفلاين
27 تير ماه ، 1390
تعداد ارسالها: 6429
امتياز: 1933470
تشکر کرده: 1
تشکر شده 48 بار در 46 پست


ارسالارسال شده در: سه شنبه، 13 دي ماه ، 1390 21:43:35    موضوع مطلب: محرم در روستای انی - گرمی پاسخ همراه با اعلان

آیین ویژه ششمین روز محرم در روستای انی شهرستان گرمی


گرمی ، اردبیل - روستای انی گرمی مغان همه ساله در ششم ماه محرم، پذیرای عزاداران حسینی با برگزاری آیینی ویژه است .


به گزارش خبرنگار ايرنا ، مسجد غريبان روستاي اني سفلي در بخش مركزي شهرستان گرمي، همه ساله در ششم محرم الحرام، پذيراي خيل عظيم مشتاقان و عزاداران امام حسين ع است.

بر اساس يك سنت ديرينه كه در باورها و عقايد اهالي دهستان اني ريشه دارد،ساكنين روستاي اني سفلي همه ساله در ششم ماه محرم، خود را براي پذيرايي از سوگواران حسيني و دستجات عزاداري آماده ميكنند و در اين روز، با قرباني كردن بيش از يكصد گوسفند، پخت ناهار و توزيع خوراكي هاي متنوع، به استقبال دوستداران خاندان علوي ميروند.

حاج شمس الدين قاسمي از معتمدين دهستان اني گرمي كه عمري را در ميان اهالي اين منطقه سپري كرده است ميگويد:مسجد

غريبان روستاي اني، دهها سال پيش،قبل از آنكه به كمك اهالي،مرمت و نوسازي شود، از درختان خشكيده،سقفي سفالي وبسيار محقر ساخته شده بود و بانام ( مسجد خرابه) شناخته مي شد.

وي با اشاره به اينكه نخستين ساكنان اني سفلي با نوسازي و مرمت اين مسجد در اين منطقه سكني گزيده اند افزود:اهالي اني، همه ساله در ماه محرم، با حضور در اين مسجد و عزاداري بر امام حسين ع و ياران باوفايش، به فضا و ساختمان آن رونق بخشيده و سال به سال نسبت به توسعه آن اقدام كردند.

وي با اعلام اينكه در سالهاي بسيار دور،در ششم محرم، فرد بيماري در اين مسجد، در جمع عزاداران حسيني شفا يافته است ادامه داد: بر همين اساس،ساليان سال است كه مسجد غريبان و خود روستاي اني در اين روز، شاهد حضور واشك و آه عزاداران حسيني و سوگواران آنحضرت است.

اصغر فلاحي مسئول دفتر مخابرات دهستان اني هم با اظهار تعجب از اينكه، در ماه محرم، سال به سال بر شمار ميهمانان اين روستا افزوده ميشود گفت:جمعيت انبوه و عزادار، از شهرهاي مختلف استان اردبيل و حتي خارج از استان مي آيند وسال گذشته،چند هموطن آذري زبان مقيم كشورهاي خارجي هم،به اين جمع پيوسته بودند.

وي افزود: امروز در بسياري از خانه هاي دهستان 2هزار نفري اني، ديگهاي آش و غذا بر روي اجاقها گذاشته شده و اهالي، به افتخارميزباني دوستداران اهل بيت پيامبر ص، در تدارك ناهار عزاداران حسيني هستند.

مردم از صبح زود از همه جا به اني سفلي آمده بودند و حركت سيل آساي خودروها،به رغم راهنمايي ماموران نيروي انتظامي، در نزديكي روستا به سختي ميسر ميشد.

خانواده هاي زيادي، ماشين هاي خود را كيلومتر ها پايين تر از مسجد روستا، در كنار خيابان و روي برف و يخبندان پارك كرده و با پاي پياده، خود را به مسجد ميرساندند.

در بين جمعيت عزادار مقابل مسجد غريبان،خون دهها گوسفند قرباني،مسير حركت دسته بزرگ عزاداري را رنگين كرده بود و زنان زيادي با پهن كردن روسري هاي خود در زير پاي عزاداران، برآورده شدن حاجات خود را از خداوند بزرگ مسئلت ميكردند.

پيرمردي كه گوسفندي را براي قرباني كرده بود ميگفت:من از دوران جواني نذر كرده ام و هر سال در ششم ماه محرم، گوسفندي را در مقابل دسته عزاداري اين روستا، قرباني ميكنم و گوشت آنر براي پخت ناهار حضار، به اهالي اهدا ميكنم.

عصر بود و دسته بزرگ عزاداري كه متشكل از زنجيرزنان و سينه زنان روستاهاي اني سفلي، وسطي و عليا بود با حمل پرچمها، شيپور زنان و طبل كوبان،در حاليكه از كوچه هاي روستا عبور ميكرد با نوحه خواندن در مقابل هر خانه اي و دعا كردن براي طلب حاجت صاحب آن خانه،بالاخره به مقابل مسجد قريبان رسيد.

حاضرين در داخل مسجد و اطراف آن، گرداگرد دسته عزاداري جمع شدند ومداحاني كه طول مسير حركت را به نوبت، ميخواندند و برآورده شدن حاجات مردم را دعا مي كردند، يكي پس از ديگري، شروع به ايفاي برنامه تعزيه كردند.

اوج و فرود رنجيرها ودستهاي سينه زنان، فريادهاي يا حسين ع و يا ابوالفضل مداحان و اشك و آه عزادارن،سوز سرماي كوهستان سفيد پوش اني را از ياد برده بود.

بسياري از حاضران هم با توزيع نان فتير،شربت،چاي،خرما و حلوا، از سوگواران پذيرايي ميكردندو برخي از افراد هم با دادن مبالغي وجه نقد و دريافت قبض، در توسعه مسجدو مرمت آن مشاركت ميكردند.

ناله هاي جانسوز بلبلان حسيني در ثناي امام تشنه لبان، اشك ها را بر گونه ها جاري ساخت و در پايان، دستهاي سوگواران حسيني با دعاهاي مداحان، به يكباره بر آسمان بلند شد.

مردم پس از پايان مراسم تعزيه، با آرزوي قبولي عزاداريها،مسجد را ترك گفته و دسته دسته، در سرازيري روستابه حركت درآمدند و پس از صرف ناهار در خانه ها،مردم خونگرم و عاشق پيشه دهستان اني را تا ششم محرم الحرام ديگر بدرود گفتند.

گزارش از عيسي پاشاپور

منبع:
تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت

بازگشت به بالا

رويت مشخصات كاربر ارسال پيغام شخصي ارسال ايميل بازديد از سايت ارسال كننده مطلب
تشکرهاي ثبت شده از ايجاد کننده تاپيک :
 
تمامي مطالب ارسال شده:   
ارسال موضوع جديد   پاسخ به اين موضوع   ارسال تشکر

   روستاهاي ايران صفحه اول انجمن -> مناسبتهاي مذهبي اردبيل

زمان پيشفرض سايت: ساعت گرينويچ + 3.5 ساعت
صفحه 1 از 1
  
نام کاربري:      کلمه عبور:     

~ يا ~
عضويت در سايت

  


 


Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group
فروشگاه فرش احمدی
تهران هاست
 تبلیغات در سایت روستاهای  ایران